Sport.pl

Nowy ŁKS idzie na przetarg. I do pierwszej ligi

Do 15 marca miasto czeka na oferty kupna miejskiej spółki ŁKS PSS, cztery dni później poznamy wreszcie jej nowego właściciela. A już w najbliższy wtorek nowa spółka ma dostać licencję na grę w pierwszej lidze
Piątek miał być przełomowym dniem dla klubu, który chyli się ku upadkowi. Po tygodniach walki o byt piłkarze, trenerzy i kibice ŁKS-u mieli usłyszeć dobrą wiadomość. Bo wicekomisarz Łodzi Łukasz Magin miał ujawnić inwestora który ma przejąć klub.

Nie zrobił tego. Bo miejskiej spółki (a to ona ma w miejsce "starego" ŁKS grać w lidze), nie można sprzedać ot tak. Trzeba ogłosić zamiar jej sprzedaży i czekać na oferty. By dać szanse nie tylko owemu "tajemniczemu inwestorowi", który już się zgłosił, ale też innym, którzy - być może - byliby gotowi kupić spółkę.

Magin ujawnił za to, jak będzie wyglądała procedura przejęcia klubu. W środę na nadzwyczajnej sesji rady miejskiej, którą zwoła komisarz miasta Tomasz Sadzyński, radni będą głosować nad uchwałą o sprzedaży akcji prywatnemu podmiotowi. - Jeśli ją przyjmą, do 15 marca chętni będą mogli składać oferty na zakup akcji ŁKS PSS. Ogłoszenie wyników przetargu nastąpi 19 marca i wtedy dopiero będzie wiadomo, kto przejmie miejską spółkę - mówi Magin.

Rozgrywki ligowe startują wcześniej, bo już 7 marca. Piłkarze z al. Unii mają się zmierzyć z Widzewem. Ale już dziś jest niemal pewne, że do rundy wiosennej przystąpi nowa spółka.

By to się stało, muszą być spełnione dwa warunki.

Pierwszy - spółka musi być członkiem PZPN-u.

Drugi - piłkarska centrala musi przenieść licencję na grę w pierwszej lidze ze starej do nowej spółki.

Pierwszy warunek już został spełniony. Jak pisaliśmy wczoraj, Łódzki Związek Piłki Nożnej wpisał ŁKS PSS w poczet członków PZPN-u.

Spełnienie drugiego jest trudniejsze. Z kilku powodów.

By doszło do przekazania licencji, trzeba zagwarantować spłatę długów ŁKS wobec piłkarzy, trenerów i innych klubów, ZUS i Urzędu Skarbowego. I mieć pieniądze na bieżącą działalność. Problem ma rozwiązać pożyczka. Tajemniczy inwestor zobowiązał się pożyczyć ŁKS PSS prawie 4 mln zł. A gdy wygra przetarg na kupno spółki, odbierze swój dług w formie pakietu 100 proc. akcji ŁKS SSA. - Podpisaliśmy już umowę pożyczki - potwierdza wiceprezydent Magin.

Potrzebna będzie też zgoda stowarzyszenia ŁKS, które musi bezpłatnie przekazać nowej spółce prawo do loga i nazwy klubu nowemu właścicielowi. Ale z tym nie powinno być problemów.

Pozostanie jeszcze jedna przeszkoda: PZPN musi zająć stanowisko wobec żądań współudziałowców starej spółki - Grzegorza Klejmana i Ilony Goszczyńskiej, którzy chcą zablokować przekazanie licencji. Domagają się zwrotu pieniędzy, które włożyli w ŁKS - odpowiednio 3,6 mln i 1,4 mln zł. - To jakiś żart - komentuje Edward Potok, prezes ŁZPN. - Ich żądania nie mają żadnego znaczenia. We wtorek PZPN powinien zatwierdzić przeniesienie licencji i uprawnić ŁKS do gry w pierwszej lidze.

sport@lodz.agora.pl