Sport.pl

Kibice Widzewa: "Policja bestialsko biła i obdarła z godności kibica". Policja: "To był bandyta!" [FILM]

Kibice Widzewa zarzucają policjantom, że to oni sprowokowali sobotnią bitwę na dworcu w Katowicach. Policja odpowiada na zarzuty.
Przypomnijmy, że w sobotę wieczorem na dworcu PKP w Katowicach wracający pociągiem z meczu z Piastem Gliwice kibole stoczyli bitwę z policją, która czekała tam na przejazd sympatyków Cracovii podróżującej na niedzielny mecz z Flotą Świnoujście. Straty na dworcu PKP oszacowano na 60 tys. zł. Po sobotnich zajściach policja zatrzymała dziewięciu kiboli. Prokuratura zarzuty przedstawiła sześciu z nich. Trzej pozostali z braku dowodów zostali zwolnienie do domów. - Przesłuchano ich jednak z uprzedzeniem o możliwości przedstawienia zarzutów - mówi komisarz Jacek Pytel, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Na wniosek prokuratury sąd aresztował sześciu pseudokibiców. Za czynną napaść na funkcjonariuszy grozi im 10 lat więzienia.

We wtorek stowarzyszenie kibiców "Fanatycy Widzewa" wydało oświadczenie, w którym przedstawiło swoją wersję wydarzeń z sobotniego wieczora na dworcu PKP w Katowicach. To właśnie to stowarzyszenie wynajęło pociąg, którym kibice podróżowali z meczu. W oświadczeniu napisano m.in. "Podróż pociągiem, aż do stacji w Katowicach przebiegała sprawnie i bezpiecznie, z poszanowaniem ładu i porządku publicznego; postój na stacji w Katowicach nie był planowany przez organizatora; nikt z kibiców po wyjściu z pociągu nie atakował ani funkcjonariuszy policji, ani nikogo innego, peron bowiem był pusty; funkcjonariusze policji pilnujący porządku na dworcu w Katowicach nienależycie wywiązali się ze swoich obowiązków, gdyż pozwolili grupce kilku pijaczków zaczepić, a następnie obrzucić butelkami kibiców Widzewa; biernie przyglądający się temu stróże prawa, jakby tylko czekali na sprowokowanie kibiców przez tą grupkę i zainterweniowali dopiero w sytuacji próby przegonienia wyrostków; brutalna interwencja policji skupiła się na osobie jednego z kibiców, co spowodowało reakcję jego kolegów; dzięki sprawnej interwencji Stowarzyszenia udało się uspokoić sytuację i kibice powrócili do pociągu, tak aby szybko i sprawnie opuścił on peron i nie doszło do niepotrzebnego zaognienia sytuacji; dalsza podróż przebiegała w spokoju; przewoźnik nie miał większych zastrzeżeń co do stanu przekazanego taboru". Całe oświadczenie można przeczytać tutaj.

Na serwisie YouTube jest też film, na którym widać, jak kibole Widzewa odbijają z rąk policji jednego ze swoich kolegów. Ten leży na peronie w samych majtkach, jest skuty kajdankami. Policjanci wycofują się, gdy naciera na nich grupa chuliganów i rzuca w nich kamieniami. "Mają go, mają go" - krzyczą kibice, którzy całe zdarzenie oglądają z pociągu. Film się kończy.Co na to policja? - Na tym nagraniu nie widać całości zdarzenia, jakie miało miejsce na dworcu - mówi komisarz Pytel z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. - Z relacji świadków wynika jasno, że chwilę wcześniej ten mężczyzna, bohater filmu, wyrwał kosz na śmieci i rzucił nim w policjantów. Nie udało się go zatrzymać, co też widać na nagraniu, bo funkcjonariusze musieli się wycofać. Ale niedługo potem w Zawierciu został zatrzymany i usłyszał już zarzut czynnej napaści na policjantów i udział w zbiegowisku. Jest tymczasowo aresztowany.

Dlaczego ten mężczyzna był w samych majtkach, kto go rozebrał? - Szarpał się i wyrywał policjantom i tracił kolejne warstwy ubrania. W zachowaniu funkcjonariuszy nie było brutalności, mężczyzna ten nie był bity. Na filmie też nic takiego nie widać - wyjaśnia Pytel i dodaje: - To naprawdę nie jest niewiniątko, to bandyta, który - powtarzam - zaatakował policjantów wyrwanym chwilę wcześniej koszem na śmieci i kamieniami.

Rzecznik Komendy Miejskiej Policji odpowiada też na zarzut kibiców Widzewa, że to policjanci ich sprowokowali. - To kompletna bzdura. Ze strony policji nie było żadnej prowokacji. Bezspornym jest, że to kibice zaatakowali policjantów - twierdzi stanowczo Pytel.

We swoim oświadczeniu kibice Widzewa wspominają też o "grupce kilku pijaczków", którzy zaczepili ich na dworcu, a następnie obrzucili ich butelkami. Policjanci mieli się temu biernie przyglądać "jakby tylko czekali na sprowokowanie kibiców przez tą grupkę i zainterweniowali dopiero w sytuacji próby przegonienia wyrostków". - Nic na ten temat nie wiem. Ale jeśli tak rzeczywiście było, to kibice powinni zgłosić to policji, a nie samemu przeganiać napastników - odpowiada komisarz Pytel.Więcej o sporcie w Łodzi i nie tylko na blogach: Jarosława Bińczyka, Szymona Bujalskiego i Bartłomieja Derdzikowskiego

Więcej o:
Komentarze (218)
Kibice Widzewa: "Policja bestialsko biła i obdarła z godności kibica". Policja: "To był bandyta!" [FILM]
Zaloguj się
 • gemolek

  Oceniono 460 razy 298

  I bardzo dobrze!.Z bandytyzmem należy walczyć jeszcze ostrzej..
  Krótko za gębę i na glebę.Policjanci łapią, sądy ułaskawiają.

 • iso_1

  Oceniono 334 razy 248

  Godność kibolska ? Ha ha ha, dobre :)))

 • rasta-mw

  Oceniono 296 razy 190

  Jak dojdzie do władzy Prawo I Spierliwość to kibice będą grzeczni a policjanci karani za napaść na kibica.

 • od-or

  Oceniono 242 razy 178

  ale się ubawiłem oni mają jakąś godność czy oni wiedzą choćiarz z czym to się je?

 • niemamdobregopomyslunalogin

  Oceniono 275 razy 77

  Stracił ubranie, gdy się szarpał? To jest śmieszne... Chociaż nie, bardziej żałosne...

 • amgc63

  Oceniono 86 razy 52

  Brawo dla Policji paloowac tych bandytów ile fabryka dała.Za wyglupy tych patoli placimy wszyscy.I jeszcze tym bandytą wystawić rschunek.

 • casa.mila

  Oceniono 77 razy 47

  "policjanci ich (kibiców Widzewa) sprowokowali" ????

  O czym mowa?

  Policja przywołuje do porządku, a obywatel ma obowiązek się podporządkować.
  Jest kraj po drugiej stronie Atlantyku, gdzie człowiek, który atakuje policjanta jest odstrzelony jak wściekły pies.

  Hawk!
  Łodzianin

 • o_laf

  Oceniono 47 razy 25

  CYT....kazdemu sedziemu ktory wypusci te kanalie na wolnosc zycze..

  spotkania sie z nimi w pociagu....

  niech sam zobaczy jak "grzecznie podrozuja pseudo-kibice,,czytajac bajki na dobranoc,sobie nawzajem

  a pozniej na meczu...
  po takich spotkaniach chce....... z nim porozmawiac,,,;-))))))

 • waszakapa

  Oceniono 44 razy 24

  Po ch.uj wysiadał ,..? Na "promocję "
  Mógł siedzieć na dupsku w przedziale
  Teraz płacz i lament

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX