Kibice Widzewa napisali list do Hanny Zdanowskiej. "Z niepokojem obserwujemy ostatnie wydarzenia..."

"Argumentów za tym, aby stadion dla Widzewa powstał na Widzewie, jest wiele. Prezentując ogólnopolski fenomen społeczności widzewskiej, chcieliśmy zaprezentować jeden z tych najważniejszych" - napisali w liście do prezydent Hanny Zdanowskiej kibice Widzewa Łódź.
We wtorek kibice z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kibiców "Tylko Widzew" złożyli w magistracie list, którego adresatami są prezydent Hanna Zdanowska i przewodniczący rady miejskiej Tomasz Kacprzak. Oto jego pełna treść:

"Szanowna Pani Prezydent

Z niepokojem obserwujemy ostatnie wydarzenia i atmosferę, jaka towarzyszy procesowi podjęcia decyzji o budowie stadionu w Łodzi. Choć do tej pory byliśmy raczej biernymi obserwatorami, nadszedł moment, w którym musimy zabrać głos. Kilka dni temu właściciel naszego klubu, pan Sylwester Cacek, napisał skierowany do nas list otwarty, prezentując w nim sytuację związaną z łódzką inwestycją stadionową oraz swoje odczucia na temat działań władz miasta w tym zakresie. Z nieznanych nam zupełnie powodów na list odpowiedzieli kibice Łódzkiego Klubu Sportowego, insynuując jednocześnie, że znaczna część środowiska kibiców łódzkiego Widzewa pochodzi spoza Łodzi. Przytoczony "zarzut" miałby stać się koronnym argumentem za niebudowaniem na Widzewie stadionu dla naszego klubu, bowiem to nie mieszkańcy Łodzi mieliby ów stadion utrzymywać. Możemy zrozumieć, że polemika z właścicielem dużego klubu sportowego jest kusząca, zwłaszcza gdy nie ma się klubu własnego. Otrzymaliśmy jednak w ten sposób szansę do zaprezentowania Pani Prezydent swoistego widzewskiego fenomenu, na którym korzysta nie tylko Widzew, ale przede wszystkim cała Łódź.

Nikt nigdy nie ukrywał tego, że Widzew ma kibiców nie tylko w Łodzi, ale w całym kraju. Gra w europejskich pucharach, mistrzostwa Polski, niesamowici piłkarze i wspaniałe sukcesy oczarowały wszystkich. To właśnie za wybitne sukcesy i niezłomny charakter cała Polska pokochała Widzew. Jego kibiców można było spotkać niemal w każdym zakątku naszego kraju. Dziś, pomimo tego, że sukces sportowy jest tylko pięknym wspomnieniem, nadal jest mnóstwo ludzi, dla których Widzew Łódź to coś więcej niż tylko klub piłkarski. Rzut oka na największe kluby i najpopularniejsze marki sportowe na świecie pozwala stwierdzić, że w każdym z przypadków na trybunach znajdują się ludzie spoza macierzystego miasta klubu, ludzie którzy przybywają z całego świata, by obejrzeć ich ukochaną drużynę.

Przykład kibiców wielkich klubów przekłada się w całości na Widzew Łódź. Kibice Widzewa spoza miasta Łodzi stanowią dużą i zorganizowaną grupę. Jest to ewenement na skalę kraju, a dla nas na pewno powód do dumy. Fan Cluby Widzewa prowadząc swoją działalność promują miasto Łódź w całym regionie, ale i poza nim. Ich członkowie będąc kibicami Widzewa są także kibicami Łodzi. Widzewskie FC nieustannie zachęcają ludzi w swoich miastach do wizyty w Łodzi i na stadionie Widzewa, organizują akcje, dzięki którym promują nie tylko Widzew, ale i Łódź właśnie. Jest wśród nich mnóstwo osób, których pierwsza wizyta w Łodzi oznaczała wizytę na stadionie, a klimat tego niezwykłego miasta urzekł ich na tyle, że postanowili się tu osiedlić. Jest też wielu takich, którzy na trybunach znaleźli przyjaźnie na całe życie i nieustannie odwiedzają miasto włókniarzy. Są tacy, którzy po wizytach na stadionie i w mieście postanowili wybrać szkołę i pracę tu, na miejscu. Są wreszcie tacy, którzy z czasem zmienili miejsce zamieszkania, ale głównie z powodu Widzewa wracają w swoje rodzinne strony. Takie są fakty. Wielu ludzi nie tylko z województwa łódzkiego, ale i z województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego odwiedza Łódź regularnie właśnie z powodu Widzewa. Są także ludzie z Pomorza, Mazur czy Śląska, którzy wybrali Widzew. To z powodu tego klubu ci ludzie mają okazję poznać miasto, mają szansę ulec jego urokowi. Przyjeżdżając, często z daleka, zostawiają tu swoje pieniądze, wspierają lokalne przedsiębiorstwa, stołują się w miejscowych lokalach gastronomicznych, używają komunikacji miejskiej, odwiedzają łódzkie galerie i centra handlowe.

Pod względem wyrobionych Kart Identyfikacji Kibica nasz klub jest na trzecim miejscu w Polsce! Ponad 60 tysięcy ludzi posiada już ten swoisty paszport kibica łódzkiego Widzewa. Jest to miara uśpionego potencjału i ogromna szansa, by mecze Widzewa przyciągały co weekend mnóstwo ludzi z Łodzi i z całego kraju. Czy jest w tej chwili łatwiejsza i lepsza szansa na promocję Łodzi w Polsce? Czyż nie ma to znaczenia w chwili, kiedy tak wielu młodych ludzi próbuje jednak opuścić Łódź? Zamiast używać niezrozumiałych argumentów, powinno wykorzystać się to, że dla wielu Łódź to przede wszystkim Widzew, tak jak dla wielu ludzi Liverpool to Liverpool FC, Manchester to Manchester United, a Barcelona to FC Barcelona.

Próbując bagatelizować temat niektórzy komentatorzy łódzkiej rzeczywistości sugerują, że w Łodzi nie ma kibiców Widzewa. Pragniemy Panią Prezydent uspokoić, a niedowiarków zapewnić: kibice Widzewa w Łodzi są i stanowią większość. Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że obecnie tylko na al. Piłsudskiego można oglądać piłkę nożną na ekstraklasowym poziomie założenie, że to właśnie tutaj skierują swoje pierwsze kroki mieszkańcy Łodzi, którzy pasjonują się tym sportem, nie jest na wyrost. Widzewskie FC wspólnie z łódzkim środowiskiem kibiców naszego klubu stanowią coś, z czego każdy z nas jest dumny i co wyróżnia nas nie tylko na tle lokalnego rywala, ale i całego kraju. "Jesteśmy dumą Widzewa", ponieważ dumą Widzewa są jego kibice. Kibice z Łodzi i spoza niej. Sami nie lubimy się dzielić, bo przez to co nas łączy stanowimy jedność. Nikt inny również nie powinien tego robić. Właśnie dlatego Widzew Łódź posiada potencjał, którego próżno szukać u innych klubów z naszego regionu. Posiadając bardzo silną bazę lokalnych kibiców, dodatkowo może się szczycić rzeszą fanów w całym województwie łódzkim i poza nim.

Niniejszym zaprezentowaliśmy swój punkt widzenia. Argumentów za tym aby stadion dla Widzewa powstał na Widzewie jest wiele. Prezentując ogólnopolski fenomen społeczności widzewskiej chcieliśmy zaprezentować jeden z tych najważniejszych. Jednocześnie chcieliśmy podkreślić, że jesteśmy dumni, iż nasz ukochany klub pochodzi z Łodzi. Wszyscy czujemy się związani z tym miastem, staramy się dbać o jego dobre imię w całej Polsce i robimy wszystko, by jak najwięcej osób je odwiedziło. Mamy ogromną nadzieję, że wraz z podjętymi decyzjami nadejdą dni, w których znowu ludzie z całego kraju zjeżdżać się będą tłumnie do Łodzi, by na trybunach nowego stadionu móc sławić Widzew i Łódź, miasto, z którego ten wielki klub pochodzi.

Reprezentując kibiców Widzewa Łódź

Z wyrazami szacunku,

Prezes Stowarzyszenia OSK "Tylko Widzew"