Widzew w układzie. Komu klub jest winien pieniądze, ile i jak długo będzie spłacać? [SZCZEGÓŁY]

93 procent wierzycieli Widzewa zagłosowało za zawarciem układu. Dzięki temu klub już wkrótce rozpocznie spłatę kilkunastomilionowego długu i - co najważniejsze - nie zostanie postawiony w stan likwidacji
W łódzkim sądzie rejonowym odbyło się tzw. zgromadzenie wierzycieli. Na liście znalazły się 162 podmioty, którym Widzew jest winien pieniądze. Dług wynosi ponad 20 mln zł, ale około 7-9 mln zł to zaległości wobec Sylwestra Cacka. Właściciel zrzekł się jednak 99,9 proc. pieniędzy.

Wierzycieli podzielono na siedem grup. Jedną stanowił Cacek, drugą jego syn Mateusz, który zgodził się na zredukowanie należności do minimalnego wynagrodzenia (wypłacone zostaną w ciągu trzech miesięcy), trzecią gmina Łódź (ponad 1 mln zł zaległości z tytułu dzierżawy spłacane przez 15 lat), a czwartą urząd skarbowy i ponownie miasto (około 100 tys. zł za różne podatki spłacane przez trzy lata).

W pozostałych trzech grupach znaleźli się: * wierzyciele, którym Widzew winien jest do 10 tys. zł, * piłkarze i trenerzy z kwotą do 30 tys. zł, a także * wierzyciele powyżej 10 tys. zł oraz piłkarze i trenerzy powyżej 30 tys. zł.

W pierwszej grupie, liczącej 58 pozycji, łączne należności wyniosły 258 tys. zł, a za układem było 56 osób i firm. Na liście tej znaleźli się m.in. Poczta Polska, TV Toya, MPO, zespół rzeczoznawców, zakład rehabilitacji, Polkomtel, Piast Gliwice, Jagiellonia Białystok, Lech Poznań, Pogoń Zduńska Wola i ChKS.

W drugiej grupie znalazło się 28 osób, a łączna kwota wierzytelności wyniosła 283 tys. zł. Za przyjęciem układu było 27 osób, a jeden głos był nieważny. Tutaj wśród wierzycieli można odnaleźć m.in. Radosława Mroczkowskiego (20 tys. zł), Radosława Bartoszewicza (20), Mariusza Rybickiego (8), Patryka Stępińskiego (4), Michała Pytkowskiego (25), Sebastiana Radzio (8), Krystiana Nowaka (8), Mariusza Stępińskiego (30), Adriana Piotrowskiego (7) i Milosa Dragojevicia (4).

Najliczniejsza była trzecia grupa, w której znalazły się 73 podmioty. 64 były za układem, pięć przeciwko, a cztery nie oddały głosu. Łączna kwota wierzytelności wyniosła tutaj aż 9,86 mln zł. Wśród tych, którzy zgodzili się na propozycje klubu, są m.in. Arka Gdynia (64 tys.), Zagłębie Lubin, Legia Warszawa (41), ZWiK, Solpark, PZPN, Dalkia, Architekci JSK (421), Dragan Popović (99), Nika Dzalamidze, Piotr Mroziński (44), Maciej Mielcarz (385), Princewill Okachi, Marcin Kaczmarek, Sebastian Dudek, Przemysław Oziębała, Marcin Kaczmarek, Bruno Pinheiro i Mehdi Ben Dhifallah. Na liście jest także czterech graczy, którzy nie zgodzili się na układ. To Dudu, Jarosław Bieniuk, Krzysztof Ostrowski i Marcin Robak, którym Widzew winien jest łącznie blisko milion złotych.

Co ważne, Widzew zamierza spłacić 100 procent wszystkich długów (poza tymi rodziny Cacków), łącznie z odsetkami.

Ciekawie było także przed głosowaniem, gdy sędziemu sytuację i perspektywy klubu relacjonował nadzorca sądowy. Jak opowiadał, plan Widzewa obarczony jest "czynnikiem niepewności", co spowodowane jest przede wszystkim długim czasem jego realizacji. Według niego pomóc w spłacie długu mają wspomniana pożyczka od Cacka, pieniądze z transferu Bartłomieja Pawłowskiego czy innych piłkarzy (ich wartość wyceniono na podstawie portalu transfermarkt), wpływy od kibiców i wreszcie mający powstać nowy stadion. Utrudnić realizację planu mogą natomiast spadek z ekstraklasy, niewywiązanie się z pożyczki przez Cacka, utrzymanie przez PZPN zakazu transferowego, a nawet... słabe wyniki reprezentacji, co utrudniłoby pozyskiwanie sponsorów.

Po zliczeniu głosów sędzia gratulował klubowi dotychczasowego wysiłku. Zwracał uwagę, że układy wchodzą w życie rzadko, ale jednocześnie są realną szansą na wyjście na prostą. - Też jestem kibicem i chciałbym, żeby w Łodzi były duże kluby, którym wiedzie się dobrze. A przecież, jeśli nie mielibyśmy w ekstraklasie żadnego klubu, to byłaby to czarna rozpacz - stwierdził na zakończenie.

Komentarze (16)
Widzew w układzie. Komu klub jest winien pieniądze, ile i jak długo będzie spłacać? [SZCZEGÓŁY]
Zaloguj się
 • robot_nick

  Oceniono 76 razy 30

  Teraz ruch po stronie PZPN (zniesienie zakazu) i miasta (rozpoczęcie budowy stadionu). Widzew to duma miasta Łodzi - czterokrotny mistrz Polski, półfinalista Pucharu Europy i ostatni Polski uczestnik Ligi Mistrzów! Czas skończyć z marazmem jaki był w klubie przez ostatnie lata i znowu dać łodzianom powody do wielkiej radości!

 • jazz1910

  Oceniono 56 razy 20

  łajzyk - Widzew spłaca swoje długi, wy spieprzyliście przed długami do 5 ligi. ale długi zostały. fajna moralność parówy z KAŁesu ;-D

 • czerwony_kapturek_1910

  Oceniono 17 razy 9

  do wszystkich rodowitych sinych nochali...AP2013 już ma długi wobec miasta bo nie płaci za korzystanie ze stadionu....zaraz będzie wniosek o rozłożenie długu na 150 rat jak to kiedyś załatwił sobie Filip kumpel Mira...

 • zero-cin

  Oceniono 26 razy -8

  O cholera, Widzew w układzie... Gdzie Kaczyński z Macierewiczem?

 • kossaga

  Oceniono 65 razy -29

  taak , wierzyciele mogą spać spokojnie,
  swoich pieniędzy nie zobaczą nigdy!!
  jak uczy historia , czerwony podłódzki Wstydzew zawsze płacił i płaci swoje zobowiązania hehehe

  www.orange.pl/kid,4000003306,id,4000479133,title,Widzew-Lodz-zmienia-nazwe-,article.html

 • ajzyk1922

  Oceniono 76 razy -30

  15 LAT.......hahahahahahahaha........5%.......hahahahahahhaha............20MLN..............hahahahahahaha........... 99zł Politechnika Łódzka.......hahahahahahahahahahah

  "wialki widzew" heheheheheheheheh a wiecie co w nim jest największe ?????
  wielki ch...j !!!!!!! heheheheheheheheheh !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX