Tak będzie wyglądał stadion dla Widzewa. Poznaj kolejne szczegóły i zobacz wizualizacje

18.018 tys. miejsc, czerwone krzesełka i dach przykryty blachą trapezową - tak będzie wyglądał nowy stadion na Widzewie. Przedstawiamy wam jego wizualizacje
PIŁKA NOŻNA. Jak już pisaliśmy, w ubiegły poniedziałek władze Łodzi formalnie zaakceptowały koncepcję nowego obiektu dla Widzewa. Tego dnia do pracy ruszyły komputery, które wzięły się za drukowanie specjalnych wizualizacji. Pod koniec tygodnia trafiły one do magistratu razem z makietą. Dziś zostaną oficjalnie zaprezentowane.

Jako pierwsi makietę i wizualizacje zobaczyli jednak widzowie programu "Piłka Meczowa" w Telewizji TOYA. Wczoraj jego specjalnym gościem była prezydent Hanna Zdanowska, która długo opowiadała o przyszłości stadionu. Oprócz niej w studiu obecni byli także Paweł Młynarczyk z zarządu Widzewa oraz Marek Kondraciuk, dyrektor wydziału sportu. Dzięki uprzejmości TV TOYA wizualizacje pokazane w programie mogą zobaczyć także czytelnicy "Wyborczej".

- Bardzo mi się podoba - tak o zaproponowanym przez Mosty Łódź wyglądzie nowego stadionu mówi w rozmowie z nami prezydent Łodzi. - Uważam, że obiekt ten, który będzie postindustrialny, doskonale wpisze się w klimat naszego miasta. Jestem przekonana, że spodoba się nie tylko kibicom Widzewa, ale także mieszkańcom Łodzi.

Zdanowska podkreśla lekką konstrukcję obiektu. - Fantastyczne wrażenie robi szczególnie połączenie stali z czerwoną cegłą - dodaje. Jak już informowaliśmy, najbardziej efektownie wyglądać będzie elewacja od strony głównego wejścia, gdzie będzie znajdował się sektor dla VIP-ów. Będzie ona w pełni wykończona i wykonana m.in. z klinkieru imitującego cegłę (ma nadać obiektowi "robotniczy", łódzki charakter), szkła oraz betonu architektonicznego. W skrócie: będzie to naprawdę efektowne połączenie nowoczesności i "fabrycznej" Łodzi. Wykończona będzie także elewacja trybuny południowej, a dwie pozostałe mają wyglądać ładniej dzięki ocynkowanym siatkom maskującym.

Efektowny będzie też dach, który pokryje 100 procent trybun (początkowo planowano zadaszyć w całości jedynie trybunę zachodnią, a pozostałe tylko w 80 proc.). - Konstrukcja dachu będzie stalowa i przykryta blachą trapezową. Ostatnie pięć metrów to będzie poliwęglan, czyli przezroczysty materiał, jaki widzimy na ekranach akustycznych przy drogach - opowiadał w rozmowie z "Wyborczą" Wojciech Pater, prezes Mostów.

Na trybunach będzie mogło usiąść 18,018 tys. osób. Krzesełka będą w kolorze czerwonym, ale w przyszłości będzie można umieścić na nich napis w innym kolorze (np. nazwę sponsora). Sektor dla gości będzie mógł pomieścić od 900 do 1200 osób i znajdzie się w miejscu obecnego sektora rodzinnego. Jeśli chodzi o murawę, zostanie ona przesunięta 20 metrów na wschód.

A co dalej z budową stadionu? - Od dwóch tygodni firma pracuje nad projektami budowlanymi. Zgodnie z umową do 24 stycznia ma uzyskać pozwolenie na budowę nowego stadionu. Jeżeli tylko na początku roku pogoda pozwoli na wejście sprzętu na plac budowy, rozpoczniemy prace - odpowiada Zdanowska. Teraz masę pracy czeka więc inżynierów, projektantów czy grafików. - Tak naprawdę zatwierdzenie koncepcji jest dla mnie najważniejsze. W tym momencie zrodzi się kształt i wygląd stadionu. Potem już nie będzie odwrotu. Najbliższe dwa miesiące zadecydują więc o tym, jak ten stadion będzie wyglądał przez kolejne 30 lat - mówił w wywiadzie Pater.

Przypomnijmy, że inwestycja na Widzewie kosztować będzie niespełna 138 mln zł. Obiekt przy al. Piłsudskiego, który ma służyć także rugbistom i innym imprezom masowym (np. koncertom), ma zostać oddany do użytku pod koniec października 2016 r.

Jednocześnie trwa też budowa drugiego obiektu. Przy al. Unii za łączną sumę ponad 100 mln zł od ponad roku budowane jest boisko z trybuną zachodnią na 5,7 tys. miejsc. - Pamiętajmy, że oba obiekty budujemy nie tylko dla kibiców piłkarskich, ale przede wszystkim dla mieszkańców naszego miasta - zapewnia Zdanowska. Bardzo możliwe, że w przyszłym roku rozpocznie się także budowa trzeciego stadionu - dla żużlowców. Uchwałę w tej sprawie niedawno przegłosowali radni. Obiekt przy ul. 6 Sierpnia miałby kosztować około 40 mln zł i pomieścić około 10 tys. osób.Czy jesteś zadowolony z tego, jak będzie wyglądał nowy stadion Widzewa?