Na komisji sportu o stadionie Widzewa: Treningi dłużej, rozbiórka później, możliwe iluminacja i pełna elewacja

Nowy stadion Widzewa może mieć iluminację i elewacje wszystkich trybun - m.in. tego dowiedzieliśmy się z ostatniego w tej kadencji posiedzenia komisji sportu.
PIŁKA NOŻNA. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy koncepcję nowego stadionu przy al. Piłsudskiego, wizualizacje i makietę. Wczoraj, na ostatniej w tej kadencji komisji sportu, temat obiektu na Widzewie powrócił. Radnym o szczegółach projektu opowiadał Jacek Ferdzyn, architekt odpowiedzialny za jego wygląd.

Ferdzyn podkreślił, że wzorem były stadiony brytyjskie. - Wiele z nich ma elementy drewna bądź cegły i właśnie tej cegły trzymaliśmy się w elewacji zachodniej - mówił. Trybuna ta będzie wykonana z klinkieru, a pozostałe trzy ze stali. Ich elewacje będą osłonięte przezroczystą siatką, która uatrakcyjni ich wygląd. Mosty Łódź (główny wykonawca) będą jednak zabiegać o wykończenie nie dwóch, lecz wszystkich czterech elewacji. Chciałyby także wykonać iluminację obiektu. Zgodę na to musi jednak wyrazić komitet sterujący. Jeśli pomysły te otrzymają zielone światło, będzie trzeba zlecić prace dodatkowe. Kosztowałyby one nie więcej niż kilka milionów złotych.

Architekt opowiadał też o wyposażeniu stadionu i rozmieszczeniu zaplecza. Dla przykładu część kuchenna znajdować będzie się po stronie najmniej nasłonecznionej, by zredukować pracę klimatyzacji, a miejsca dla policji znajdą się przy sektorze gości, co w razie ewentualnych zamieszek ma umożliwić służbom jak najszybsze dotarcie na miejsce. To oczywiście niuanse, ale pokazujące, na jak wiele aspektów trzeba zwracać uwagę przy projektowaniu stadionu. Inną ciekawostką jest to, że infrastruktura sportowa (siłownia, odnowa, sauny itp.) ma być dostępna także dla mieszkańców.

Dowiedzieliśmy się także, że Widzew będzie korzystał ze starego obiektu nie do 23 listopada, lecz do połowy grudnia, co pozwoli na przeprowadzanie treningów do końca roku. - Pierwsze prace rozbiórkowe rozpoczną się około połowy stycznia, a sieć energetyczna w kwietniu - poinformowała Małgorzata Belta, dyrektor biura ds. inwestycji.

Śledź autora na blogu Realista oraz Twitterze