Sport.pl

Nawet minus dziewięć punktów dla Widzewa w nowym sezonie [UZASADNIENIE PZPN]

Polski Związek Piłki Nożnej przedstawił oficjalne uzasadnienie zawieszenia licencji na grę w I lidze dla Widzewa. Łodzianie muszą się liczyć z odebraniem ligowych punktów.
Wiadomo, że Widzew przyszły sezon (2015/2016) rozpocznie z ujemnym bilansem minus trzy punkty. Dodatkowo za każdy mecz rozegrany w rundzie rewanżowej sezonu 2014/2015 na stadionie niespełniającym obowiązkowych wymogów infrastrukturalnych (czyli w Byczynie) PZPN dołoży po jednym minusowym punkcie. W Byczynie Widzew może rozegrać sześć meczów, dlatego może rozpocząć sezon nawet z 9 ujemnymi "oczkami".

Pełna treść uzasadnienia (za pzpn.pl):

"1. Komisja postanowiła zawiesić licencję na grę w I Lidze Klubowi RTS Widzew Łódź z rygorem natychmiastowej wykonalności do czasu dostarczenia przez Klub w terminie przewidzianym w punkcie I.02 Podręcznika Licencyjnego dla I Ligi zezwolenia na organizację imprezy masowej.

Przyczyną podjęcia powyższej decyzji jest niedostarczenie przez Klub decyzji właściwego organu o zgodzie na organizację imprezy masowej. Zgodnie z terminarzem w dniu 7 marca o godz. 14.00 miał odbyć się mecz pomiędzy Widzewem Łódź a Sandecją Nowy Sącz. Zgodnie z przepisami Podręcznika Klub jest zobowiązany do dostarczenia zezwolenia wydawanego w formie decyzji administracyjnej w terminie na 7 dni przed organizacją meczu. Ponieważ zgoda taka nie wpłynęła w wymaganym terminie, nie została też dostarczona ekspertowi Komisji, który w dniu 5 marca po raz kolejny wizytował stadion w Byczynie, przedstawiciel klubu został poinformowany, że niedostarczenie zezwolenia do momentu rozpoczęcia obrad Komisji w dniu dzisiejszym do godziny 11.00 będzie skutkować zawieszeniem licencji. Termin ten został następnie ponownie przesunięty do godziny 12.00. Do tego momentu zezwolenie nie zostało przedstawione, w związku z tym Komisja podjęła decyzję o zawieszeniu Klubowi licencji, co w konsekwencji spowodowało odwołanie meczu z Sandecją.

Komisja podkreśla, że niezależnie od wymogów Podręcznika Licencyjnego, doprowadzenie do sytuacji, w której na 26 godzin przed rozpoczęciem meczu Klub będący gospodarzem spotkania nie jest w stanie zapewnić formalnej zgody na przeprowadzenie meczu, jest nie do przyjęcia w realiach profesjonalnej ligi piłkarskiej.

Dostarczenie przez Klub zezwolenia na organizację imprezy masowej na 7 dni przed kolejnym meczem spowoduje automatyczne odwieszenie licencji.

2. Komisja postanowiła dopuścić do gry Klub Widzewa Łódź na stadionie w Byczynie do końca rundy rewanżowej sezonu 2014/2015, pomimo niespełnienia wszystkich wymogów infrastrukturalnych przez ten stadion, i jednocześnie nałożyć na Klub sankcję regulaminową w postaci odebrania punktów w sezonie 2015/2016 w wymiarze: 3 punkty i dodatkowo po jednym punkcie za każdy mecz rozegrany w rundzie rewanżowej sezonu 2014/2015 na stadionie niespełniającym obowiązkowych wymogów infrastrukturalnych.

Wymierzając powyższą karę, Komisja wzięła pod uwagę szereg uwarunkowań:

- Zgłoszony przez Klub stadion zastępczy w Byczynie nie spełnia dwóch wymogów kategorii A: I.09, to jest wymogu posiadania 2000 miejsc, I.19, to jest wymogu posiadania sektora gości, oraz jednego kryterium kategorii B I.31, to jest wymogu szerokości terenu boiska 80 m.

- Komisja wzięła pod uwagę rozpoczęcie budowy nowego stadionu klubu w Łodzi, ale również fakt, że harmonogram prac z całą pewnością pozwalał na przewidzenie z odpowiednim wyprzedzeniem konieczności zapewnienia stadionu zastępczego przed rozpoczęciem rundy rewanżowej obecnego sezonu.

- Klub był wielokrotnie informowany przez Komisję o fakcie niespełniania przez stadion w Byczynie wymogów infrastrukturalnych.

- Postępowanie Klubu w procesie zapewnienia stadionu zastępczego naruszyło wszelkie standardy, których należy wymagać od profesjonalnego Klubu. Dotyczy to zarówno terminu rozpoczęcia i zakończenia prac na stadionie, podejścia do rozumienia przepisów Podręcznika licencyjnego, sposobu komunikacji z organami PZPN, jak i naruszenia terminów wynikających zarówno z przepisów prawa, jak i wewnętrznych regulacji związkowych.

Najistotniejszym elementem podjętej decyzji było rozstrzygnięcie, czy wobec niekwestionowanego faktu niespełnienia przez zgłoszony jako stadion zastępczy stadion w Byczynie obowiązkowych wymogów infrastrukturalnych, przy jednoczesnym nieistnieniu zgłoszonego w procesie licencyjnym stadionu w Łodzi przy ul. Piłsudskiego, należy klubowi zawiesić lub odebrać licencję czy też dopuścić do gry na stadionie niespełniającym wszystkich wymogów i zastosować jedynie przewidziane w takiej sytuacji sankcje regulaminowe. Decyzja Komisji w takiej sytuacji ma charakter wyboru mniejszego zła i musi uwzględniać wszystkie cele procesu licencyjnego. W tym przypadku Komisja musiała rozstrzygnąć, czy ważniejszy jest cel licencyjny, jakim jest zapewnienie piłkarzom, mediom i kibicom, w tym kibicom gości, jak najlepszych warunków uczestnictwa w meczu, czy też cel ochrony integralności rozgrywek ligowych. Komisja, świadoma złożoności zaistniałej sytuacji, uznała, że wyższym dobrem jest kontynuacja rozgrywek z udziałem wszystkich zespołów. Jednak doprowadzenie przez Klub do sytuacji, kiedy organy licencyjne są de facto zmuszone do akceptacji naruszenia bezwarunkowych wymogów licencyjnych, musi być surowo ukarane.

Przy wymiarze kary Komisja wzięła pod uwagę fakt, że sytuacja, do której doprowadziły nieprofesjonalne działania Klubu, lekceważenie przepisów związkowych, terminów z nich wynikających oraz sposobu komunikacji z organami PZPN, osiągnęło skalę bezprecedensową w realiach ligi profesjonalnej. Jednocześnie rodzaj nałożonej kary daje Klubowi szansę na znaczące jej ograniczenie, jeśli Klub zapewni, że kolejne mecze obecnego sezonu zostaną rozegrane na stadionie spełniającym wszystkie wymogi Podręcznika, co w ocenie Komisji jest nadal możliwe.

Komisja nie dała wiary zapewnieniom Klubu, że stadion w Byczynie jest jedynym stadionem, którego właściciel był skłonny dopuścić do gry drużyny Widzewa Łódź. W każdym sezonie zdarzają się przypadki klubów zmuszonych do gry na stadionie zastępczym. I wszystkie kluby są w stanie taki stadion znaleźć, zgłosić i przygotować do spełnienia wszystkich wymogów w terminach wynikających z przepisów i pozwalających wszystkim stronom z odpowiednim wyprzedzeniem przygotować się do meczu. W szczególności podnoszony przez przedstawicieli Klubu argument, że nie było możliwości podpisania umowy na grę na stadionie spełniającym wymogi i znajdującym się na terenie województwa łódzkiego z powodu oczekiwań wzięcia odpowiedzialności finansowej przez Klub za zniszczenia spowodowane na stadionie przez kibiców, nie może być poważnie traktowany w realiach profesjonalnej piłki. Takie wymogi są bowiem elementem standardowych umów na dzierżawę lub wynajem stadionu.

Jednocześnie Komisja zaznacza, że nie do zaakceptowania jest podejście Klubu uznające, że wymóg zapewnienia sektora kibiców gości jest bezprzedmiotowy w sytuacji, kiedy zgłoszony stadion nie daje realnej szansy odpowiedniego zabezpieczenia ich udziału i należy oczekiwać, że Policja oraz lokalne władze i tak nie dopuszczą do udziału kibiców gości w imprezie masowej. Celem wymogów licencyjnych jest, aby kluby podejmowały wysiłek organizacyjny, zapewniający możliwość udziału w meczu kibicom obu drużyn, a nie podejmowały działania zmierzające do faktycznego wykluczenia możliwości udziału kibiców gości i używały tego jako pretekstu uzasadniającego niespełnianie wymogów licencyjnych.

Od obu decyzji podjętych w sprawie Klubu Widzewa Łódź Klubowi przysługuje prawo do odwołania".

Więcej o:
Komentarze (22)
Nawet minus dziewięć punktów dla Widzewa w nowym sezonie [UZASADNIENIE PZPN]
Zaloguj się
 • braveran

  Oceniono 64 razy 22

  Według PZPN-u Klub Bezdomni Byczyna 2004 to ludzie bez profesjonalnego podejścia do tematu. Brawa dla komisji. Koniec z przywilejami.

  W następnym odcinku "Rolnik Szuka stadionu": Czy Bezdomni Byczyna 2004 znajdą swoje miejsce? W końcu pół Polski to oni.... zapraszamy serdecznie już za 20 minut.

 • 19katowicki64

  Oceniono 24 razy 18

  hahahaha czekamy teraz na waszych smierdzacych kolegow

 • ajzyk1922

  Oceniono 43 razy 15

  TYLKO BYCZYNA !!!!!

  SMS 25% RTS BYCZYNA Tkkf OLE !!!!

 • saymon1908

  Oceniono 32 razy 14

  jednak skorumpowana komisja licencyjna zawiodła na całej linii, a już się pośpieszyłem i ich pochwaliłem a tu się okazało, że to farsa, jak można dać licencję na obiekt, który nie spełnia najważniejszych wymagań podręcznika ? to kabaret , jednak boniuś zadziałał i po raz kolejny uratował swoje upośledzone dziecko specjalnej troski.

 • ttoorroo05

  Oceniono 10 razy 8

  Czy w lidze mistrzow tez im punkty odejma?

 • costrzebazmienic

  Oceniono 18 razy 4

  Bardzo rozsądna decyzja komisji licencyjnej.
  W końcu cacka (tak, cacka a nie Widzew) potraktowano jak na to zasługiwał.
  Wydawało mu się że jest mądrzejszy od wszystkich i że wszyscy muszą mu włazić w dupę. Nawet dziennikarze nie byli mu w stanie powiedzieć prawdy unikając trudnych pytań i nie reagując na bzdury wygadywane przez tego pseudointeligenta.
  To jak cacku, fajnie jest?
  No to panie cacek,

 • yasec

  Oceniono 3 razy 3

  Widzew przypomina takiego kurczka, któremu juz odrąbano łeb - jeszcze lata ale to już padlina na rosół.

 • dave202

  Oceniono 33 razy -5

  Jedno trzeba zarówno Widzewowi jak I ŁKSowi przyznać – oba kluby ąa symbolem miasta Łodzi. Symbolem biedoty, zacofania zarówno infrastrukturalnego jak i mentalnego tej miejscowości. Łodź jest 100 lat za Polską i to widać w każdym możliwym niemal aspekcie. Łodzkośc bije z obu klubów hektolitrami. I później się dziwić, że rocznie z tego czegoś ucieka po 7 tys ludzi, do dużych miast, średnich miast, małych miasteczek i wsi by zyć na poziomie. Jak to mawia klasyk: Łódź = k***a!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX