Rozbiórka i budowa stadionu Widzewa. Znamy kolejne szczegóły

W pełni wyposażona trybuna zachodnia, a trzy pozostałe zbudowane z zupełnie innym zamysłem - tak będzie wyglądał nowy stadion Widzewa. Jego budowa już się rozpoczęła.
W styczniu Mosty Łódź weszły na budowę stadionu Widzewa. Rozbiórka obiektu, który przez lata służył łódzkiej drużynie, praktycznie już się kończy. - Pozostało nam już jedynie wywieźć ziemię z trybuny wschodniej - mówi "Wyborczej" Włodzimierz Galus, kierownik budowy. Trwa także kompletowanie dokumentacji, na której sporządzenie Mosty mają czas do końca czerwca. Harmonogram prac już teraz składa się z ponad 1300 pozycji, a wraz z uzupełnianiem dokumentacji będzie ich coraz więcej.

Jednocześnie rozpoczęły się już pierwsze prace związane z budową stadionu. Zgodnie z ustaleniami na początek wzięto się za stawianie trybuny zachodniej. Pod koniec kwietnia wykopano już dół pod fundamenty, a zaraz po tym rozpoczęto ich zalewanie. - Pracujemy zgodnie z harmonogramem. Roboty żelbetowe trwają od kilku dni. Zaczęły się nawet przed terminem, który wyznaczony był na 4 maja - podkreśla Galus. Kolejne trybuny budowane będą zgodnie z odwróconym ruchem zegarka. Następna w kolejności będzie więc ta od strony południowej, a dalej wschodnia i północna.

Niedługo na budowie gotowe staną także wielkie dźwigi. W tym tygodniu zaczęto zwozić ich części, a w przyszłym będą montowane. - Być może żurawie zaczną pracować jeszcze w przyszłym tygodniu, ale nie ma tutaj pośpiechu. Mamy na to czas do 25 maja - dodaje Galus.

"Wyborcza" dowiedziała się także kolejnych szczegółów dotyczących wyglądu samego stadionu. Oczywiście najbardziej rozbudowana będzie trybuna zachodnia, czyli ta dla VIP-ów. Znajdzie się w niej sala bankietowa, restauracje, a na poziomie dla drużyny siłownia, sauny, gabinety odnowy itp. Znaleźć ma się także miejsce na klubowe muzeum.

Zdecydowanie gorzej wyglądać będzie wyposażenie pozostałych trybun. A właściwie go nie będzie. We wschodniej trybunie zostanie bowiem pozostawiona wielka, pusta przestrzeń, która będzie do zagospodarowania w przyszłości. Zgodnie z pomysłem przyszłego najemcy czy operatora obiektu. Gotowe tuż po zakończeniu inwestycji będą tylko mniejsze pomieszczenia sanitarne czy magazynowe. W trybunie północnej, w której będzie miejsce na demontowaną scenę, znajdą się kolejne pomieszczenia techniczne czy mały garaż. Tłumaczenie jest takie, że gdzieś trzeba było te pomieszczenia umieścić, a lepiej w trybunie ze sceną niż w tej dla VIP-ów. Ta ma bowiem być wykorzystana w jak największym stopniu i - co za tym idzie - przynosić jak największe zyski. Z kolei trybuna południowa będzie w stanie deweloperskim. Jej zagospodarowanie także pozostawiono zarządzającemu.

Wciąż żywy jest także temat iluminacji. W grę wchodzi kilka rozwiązań. Można zastosować to najtańsze: gdy stadion będzie podświetlał się w jednym kolorze bądź na przemian kilku. Można też wybrać rozwiązanie o wiele bardziej okazałe. Wtedy na zewnętrznej części trybun wyświetlane mogłyby być różne grafiki, np. z historycznymi bramkami Widzewa. Oczywiście jest to opcja o wiele droższa. Magistrat na razie nie zdecydował się wybrać żadnego wariantu i wcale nie jest powiedziane, że się zdecyduje. Iluminacja w umowie zapisana przecież nie była. Wszystko zależeć będzie więc od ostatecznych kosztów podświetlenia obiektu.

Przypomnijmy: stadion Widzewa ma powstać do końca listopada 2016 r. i pomieścić ponad 18 tys. osób. Koszt inwestycji wraz z przebudową okolicznych dróg wyniesie niespełna 138 mln zł.

Komentarze (29)
Rozbiórka i budowa stadionu Widzewa. Znamy kolejne szczegóły
Zaloguj się
 • el.pistolero

  Oceniono 42 razy 16

  Kibice ŁKS - u powoli zaczynają dostrzegać żałość jaką zafundowała im Zdanowska. Miało być Centrum Sportu, będzie Centrum Parkingowe.

 • jazz1910

  Oceniono 17 razy 5

  jabol,
  po pierwsze, zarówno kibice Widzewa jak i ŁKSu lubią wzajemne wojenki. Dla wszystkich, mam jest to źródło dobrej zabawy ;-)
  po drugie: z dwóch słabych klubów może powstać tylko... jeden słaby klub. Pokaż mi geniuszu chociaż jeden przykład fuzji która doprowadziła do powstania mocnego klubu. uprzedzam, przykład Amici i Lecha jest złym przykładem....

  twoich urojonych pomysłów nikt nie akceptuje. nawet ty sam ;-))))))))))))

 • gebels10

  Oceniono 29 razy 5

  ty rozbujnik a co ty myslales ze miasto zbuduje dwa ? bylo mowione na Pilsudskiego caly stadion,na chojni trybuna i tak bedzie? @ jabol a co maja kibole do budowy stadionu co ty przyrownujesz Bialystok do Łodzi tam moglbyc jeden stadion mysl troche czlowieku troche czlowieku i nie pisz glupot

 • zibion73

  Oceniono 13 razy 3

  No i super. Od razu mamy stadion wyglądający jak stadion, a nie jak na Al. Chooojni to "coś" przypominające w najlepszym wypadku termy w Ciechocinku. Z czasem i w miarę potrzeb pomieszczenia pod trybunami będą zagospodarowywane. Nic na siłę. Co do braku poziomu -1, o którym jakiś t.ę.p.y zawistnik wspomina to dla twojej informacji na PGE Arenie Gdańsk też go nie ma. Czyli wg ciebie jest to relikt przeszłości hehe. Wysil się i wymyśl coś mądrzejszego hehe

 • el.pistolero

  Oceniono 27 razy 3

  Widzę, że kibice ŁKS - u powoli zaczynają dostrzegać żałość jaką zafundowała im Zdanowska. Miało być Centrum Sportu, będzie Centrum Perkingowe.

 • kibic0509

  Oceniono 4 razy 2

  Saymon
  Rób wypad do swojej muszli koncertowej.

 • j0922

  Oceniono 28 razy 0

  Takie cuda, a za 85 PLN nikt kupić nie chciał.

 • mihal502

  Oceniono 13 razy -1

  Jabol nie rozumiem twojego rozczarowania. Łódź już za niespełna półtora roku będzie miała stadion ! Na Widzewie ! Jako kibic Widzewa za którego się podajesz powinieneś cieszyć się z tego faktu ! Na al. chooooooojni na razie nie zanosi się aby powstał stadion z prawdziwego zdarzenia ! Dlatego propaguj swoją ideę na tym stadionie ! Przecież to nie powinno mieć dla ciebie znaczenia gdzie twój klub będzie rozgrywał mecze, ważne że w Łodzi ! Usiądziesz sobie na min i zawyjesz FC Łódź jak będziesz chciał !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX