PGE Skra Bełchatów jak Barcelona. Pierwszy siatkarski klub współpracujący z UNICEF

Lionel Messi z FC Barcelony

Lionel Messi z FC Barcelony (Fot. JUAN MEDINA REUTERS)

Siatkarski klub z Bełchatowa jest pierwszym na świecie klubem siatkarskim, który oficjalnie współpracuje UNICEF. - Chodzi nam o dotarcie do wielkiej rzeszy kibiców tej drużyny - mówi Marek Krupiński, dyrektor generalny polskiego oddziału tej najbardziej znanej organizacji pomagającej dzieciom.
Piątek był ważnym dniem w historii bełchatowskiego klubu i całego polskiego sportu. Kulminację stanowiło podpisanie trzech umów, z których jedna jest naprawdę wyjątkowa. Siatkarze PGE Skry zostali oficjalnymi ambasadorami UNICEF, organizacji pomagającej dzieciom. To pierwsze takie porozumienie w Polsce. Najbardziej znanym zespołem współpracującym z UNICEF jest słynna hiszpańska FC Barcelona.

Dlaczego wybrano PGE Skrę?

- Już od dość dawna zastanawialiśmy się nad nawiązaniem współpracy z klubami sportowymi - tłumaczy Krupiński. Opowiada, że to delikatna sprawa, bo z jednej strony musi to być drużyna bardzo medialna, a z drugiej, która nie jest wiązana z żadnymi negatywnymi wydarzeniami. Dlatego w grę nie wchodziły kluby piłkarskie.

Wybór padł na Skrę, najlepszy polski zespół ostatniego dziesięciolecia, należący do światowej czołówki. - Już po pierwszych rozmowach z pracującymi w nim ludźmi wiedzieliśmy, że to jest to - podkreśla Krupiński.

Czego UNICEF Polska oczekuje od bełchatowskiego klubu? Szef polskiej organizacji tłumaczy, że nie chodzi o dotarcie do księgowego, który przeleje pieniądze na prowadzoną akurat akcję.

- Nas interesują przede wszystkim kibice, których Skra ma dziesiątki tysięcy. Chcemy zmieniać świadomość ludzi, by zapragnęli pomagać innym. Oczywiście liczymy na pomoc świetnych siatkarzy grających w Skrze. W planie mamy akcje wizerunkowe z ich udziałem.

Na początek zawodnicy wysłali SMS-y na numer 7245 z hasłem "Haiti" (koszt 2,46 zł). Dochód przeznaczony jest na pomoc dzieciom z tego kraju. - Zwykle na spotkaniach dostaję pytanie, dlaczego mamy zbierać pieniądze na biedne dzieci z innych krajów, skoro gdzieś w Polsce też są głodne - opowiada dyrektor UNICEF Polska. - Odpowiadam wtedy, że u nas poziom cywilizacji jest tak wysoki, że szybko możemy znaleźć winnego złej sytuacji takiego dziecka. W Haiti, Somalii czy gdzieś w Azji takie dziecko umiera.

Konrad Piechocki, prezes PGE Skry, podkreślał, że to wyjątkowa chwila w historii klubu. - To ogromne wyróżnienie, nasz projekt jest czwartym na świecie, a pierwszym siatkarskim. Cel nie wymaga komentarza - dodał.

Daniel Pliński, czołowy siatkarz, dodał: - Wspaniała sprawa. Mam to szczęście, że kibicuję Barcelonie, która też wspiera tą akcję.

Wkrótce na Allegro rozpocznie się aukcja pamiątek sportowych związanych z PGE Skrą.

Oprócz porozumienia z UNICEF PGE Skra podpisała dwie inne umowy: z urzędem marszałkowskim o pomocy w budowie wizerunku województwa łódzkiego i Urzędem Miasta w Bełchatowie o stworzeniu w gimnazjach klas ze specjalizacją siatkarską. - Chcemy, by ta drużyna była wizytówką naszego regionu - podkreślał marszałek Witold Stępień.

Zobacz także
 • Dzień PGE Skry w Bełchatowie. UNICEF i impreza dla fanów
 • Siatkarze PGE Skry Bełchatów cieszą się ze zdobycia Pucharu Polski Zdobywca Pucharu Polski siatkarzy nie awansuje do Ligi Mistrzów. Trener PGE Skry Bełchatów: "To osłabi rangę tych rozgrywek"
 • PGE Skry Bełchatów zaprasza swoich kibiców na drugi zlot. W programie m.in. spotkanie z siatkarzami
Komentarze (10)
PGE Skra Bełchatów jak Barcelona. Pierwszy siatkarski klub współpracujący z UNICEF
Zaloguj się
 • slowacystka

  Oceniono 22 razy 16

  Gratuluję wiedzy!!!

  Na Słowacji od kilku dobrych lat funkcjonuje klub siatkarski - Volley Team UNICEF Bratislava, więc skąd stwierdzenie, że Skra jest pierwszym na świecie klubem współpracującym z UNICEFem?

 • rychusa

  Oceniono 27 razy 15

  @ zapomorski
  haha naprawdę śmieszne.Dlaczego w Twoim metropolis nie ma takiej Skry?Zastanawiałeś się kiedykolwiek?

 • crimen

  Oceniono 13 razy 3

  Nowy sezon za pasem, to i Bińczyk zaczyna szczytować:)

 • sirk

  Oceniono 48 razy 2

  Redaktorzynę proponuję wysłać na warsztaty: SKANDALICZNE BŁĘDY!!!
  - Siatkarski klub z Bełchatowa jest pierwszym na świecie klubem siatkarskim, który oficjalnie współpracuje UNICEF. WTF???
  - A Daniel Pliński, czołówy siatkarz dodał: CZOŁÓWY??? Co to znaczy???
  - To ogromne wyróżnienie, bo to czwarty projekt sportowy na świecie, z pierwszy siatkarski. Z PIERWSZY??? a może Z DRUGI???
  To tylko wstęp, bo interpunkcja leży i kwiczy.

 • marcino8282

  Oceniono 20 razy -2

  Pewnie gosc z 2 milionowego miasta wawy tam nic nie ma procz smiesznej legii i tak ledwo 20 tys na stadion sie zladzi

 • zapomorski

  Oceniono 45 razy -9

  szkoda, ze ta skra jest na takim zadupiu

 • mikolaj.plank

  Oceniono 27 razy -11

  Barcelona też żre z kasy państwowego monopolisty? A może też jest tylko królem lokalnego podwórka (no ostatnio wicekrólem). Skra to przykład jak ściąć las i w mozole wyprodukować pudełko wykałaczek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX