Siatkarki Budowlanych Łódź ambasadorkami akcji Baba Joga Kontra Rak. Będzie kalendarz

Siatkarki Budowalni Łódź zostały ambasadorkami akcji Baba Joga Kontra Rak prowadzoną przez Łódzką Fundację Kocham Życie
- Bardzo się cieszymy, że możemy pomóc paniom, które zmagają się z tak poważną chorobą. Będziemy namawiać łodzianki, aby kontrolowały swój stan zdrowia - mówił Marcin Chudzik, prezes Budowlani, podczas sesji zdjęciowej do kalendarza, jaki chce wydać Fundacja. Panie pozowały w Centrum Jogi Michała Szczepanika przy ul. Piotrkowskiej. Każda z nich pokazywała inną pozycję jogi - asanę - dla kolejnego miesiąca w roku.

- Wydaje się że to takie łatwe: stać z rękami do góry albo w bok. A wcale tak nie jest. Joga wymaga skupienia i koncentracji. Można nieźle się spocić ćwicząc te pozycje - mówiły siatkarki.

- Mimo tego, że panie są bardzo sprawne, to polecam wykonywanie większej liczby pozycji, które pomogą rozluźnić obręcz barkową, uelastycznić kręgosłup i rozciągnąć nogi zmęczone treningami - zalecał Michał Szczepanik, nauczyciel jogi z dwudziestoletnim doświadczeniem.

Akcja Baba Joga Kontra Rak, to zajęcia jogi dla pań po zabiegu mastektomii, która zaczęła się kilka tygodni temu w Centrum Nowa Europa. To nowatorski pomysł i jedyne tego typu zajęcia w Łodzi. - Spotykamy się w poniedziałki w Centrum Nowa Europa o godz. 16.30. Joga to zajęcia, dzięki którym ciało staje się elastyczne, silne i sprawne. Są niezwykle pomocne, bo nie tylko usparwaniają ciało ale także pozwalają wyciszyć emocje - mówi Kamilla Sierocka, nauczycielka jogi i pomysłodawczyni akcji.

Zajęcia są częścią programu profilaktycznego samobadania piersi, który prowadzi Fundacja w szkołach zakładach pracy i uczelniach. Są także częścią pracy "Powrót do życia - joga jako metoda wspierania rehabilitacji zdrowotnej, społecznej i zawodowej osób walczących z nowotworami" jaka powstaje w Instytucie Medycyny Pracy w Łódzi. - Nie mam wątpliwości, że joga pomaga amazonkom. W marcu wspólnie z zespołem psychologów z Instytutu Medycyny Pracy przeprowadziłyśmy ankietę wśród grupy pań uczestniczących w podobnych zajęciach w Krakowie. Panie doskonale się po nich czują. Mają więcej siły i zapału do życia - dodaje Sierocka.

Wśród uczestniczek jest przeprowadzana ankieta przygotowana przez zespół psychologów z IMP. - Dzięki zebranym opiniom dowiemy się, jakie korzyści przynosi amazonkom ćwiczenie jogi. Zapytamy je między innymi o zmiany w obszarze zdrowia, samopoczucia i pracy zawodowej - mówi Aleksandra Andysz z Zakładu Psychologii Pracy IMP.

Zajęcia "Baba Joga kontra rak" w poniedziałki w godz. 16.30-17.45 w małej sali Centrum Nowa Europa.