Valerie Courtois nową libero Budowlanych. To jedna z najlepszych zawodniczek na tej pozycji w Europie

Valerie Courtois została nową libero Budowlanych i zastąpi kontuzjowaną Dorotę Medyńską. To doskonały ruch łódzkich działaczy, bowiem Belgijka to jedna z najlepszych siatkarek na swojej pozycji w Europie.
SIATKÓWKA. 24-letnia Belgijka do tej pory grała jedynie w swoim kraju, w zespołach VDK Gent oraz VC Oudegem. Wcześniejszy wyjazd za granicę uniemożliwiały jej studia. Chciała ukończyć bioinżynierię na jednej z belgijskich uczelni i dopiero wtedy znaleźć silny klub w Europie. To, że tak dobra zawodniczka nie miała kontraktu na nowy sezon z żadnym klubem, było wręcz nieprawdopodobne. Wykorzystali to szefowie łódzkich Budowlanych, którym udało się zakontraktować belgijską libero. - Łódzki zespół jest ambitny i gra w bardzo silnej lidze, jaką jest Orlen Liga - mówi Courtois. - Potrzebuję trochę czasu, by wkomponować się do drużyny, ale nie powinnam mieć z tym większych problemów. Dziewczyny są przyjazne, chcą mi pomóc.

I dodaje: - Wszyscy wiedzą, że polska liga jest silna, a wiele dobrego o waszych rozgrywkach opowiadały mi kadrowe koleżanki Charlotte Leys i Helenne Rouseaux [pierwsza z nich w Atomie Trefl Sopot, a druga grała w Budowlanych w sezonie 2011/2012 - red.].

Belgijka to solidna zawodniczka, która mimo młodego wieku ma spore doświadczenie. W niedawno zakończonych mistrzostwach świata, na których Belgia zajęła 11. miejsce, Courtois była jedną z najlepszych broniących. Wcześniej zdobyła brązowy medal w mistrzostwach Europy, w których otrzymała także statuetkę dla najlepszej libero turnieju. - Valerie ma dać nam spokój w przyjęciu i obronie - mówi Adam Grabowski, szkoleniowiec Budowlanych. - Jest doświadczoną zawodniczką, grała w wielu imprezach na wysokim poziomie.

Nazwisko Courtois kibicom może kojarzyć się bardziej z piłką nożną niż siatkówką. Znacznie bardziej popularny jest brat Valerie - Thibaut. To bramkarz Chelsea Londyn, w której wygrał rywalizację z Petrem Cechem. Wcześniej Courtois przez trzy lata grał w Atletico Madryt. - Na meczu Chelsea z udziałem brata jeszcze nie byłam. Za mną przecież trudny okres reprezentacyjny, więc nie miałam czasu na wyjazd do Anglii. Kilkakrotnie oglądałam za to jego spotkania w Madrycie - opowiada siatkarka. - Byłam m.in. na półfinale Ligi Mistrzów w ubiegłym sezonie, kiedy to Atletico grało... właśnie z Chelsea.

Szefowie Budowlanych zdecydowali się na ściągnięcie Courtois ze względu na uraz Doroty Medyńskiej. Poprzednia libero łodzianek nie zdążyła nawet zadebiutować w oficjalnym meczu. Podczas jednego ze sparingów zerwała więzadła krzyżowe w kolanie. Na boisko w tym sezonie raczej nie wróci. Nic więc dziwnego, że Budowlani chcieli jak najszybciej zakontraktować kogoś na jej pozycję. W pierwszym meczu sezonu przeciwko Developresowi Rzeszów rolę libero pełniła Martyna Grajber, nominalna przyjmująca. - Valerie spadła nam jak gwiazdka z nieba - mówi Marcin Chudzik, prezes Budowlanych. - Innymi kandydatkami na tę pozycję były Magdalena Saad i Amerykanka Tamari Miyashiro. Gdy dowiedzieliśmy się, że Valerie nie ma klubu, stała się naszym priorytetem. Jest młoda i jednocześnie doświadczona.

W czwartek Budowlane rozegrają pierwszy mecz w Orlen Lidze przed własną publicznością, a do Atlas Areny przyjadą siatkarki Legionovii Legionowo. Czy Courtois zagra w tym spotkaniu? - Bardzo byśmy chcieli, ale trzeba dopełnić wszystkich formalności - mówi Chudzik. - Musimy uzyskać zgodę belgijskiej federacji siatkówki, następnie certyfikat z europejskiej federacji i dopiero zarejestrować ją z Polskim Związku Piłki Siatkowej. Mamy niewiele czasu, ale zrobimy wszystko, by była już do dyspozycji trenera w najbliższy czwartek. Jeśli nie, na pozycji libero znów zagra Martyna Grajber.