Sylwia Pycia z Budowlanych powalczy o kwalifikację olimpijską

Po przygotowaniach w Szczyrku i udanych meczach sparingowych w Niemczech polska reprezentacja kobiet w siatkówce powalczy w I Igrzyskach Europejskich. Nasza kadra pojechała w najsilniejszym składzie, ponieważ ten turniej może zaważyć na ich udziale na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. W pierwszym meczu turnieju Polki zmierzą się z zawodniczkami z Turcji
W poniedziałek w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego Sylwia Pycia z Budowlani Łódź razem ze swoimi koleżankami z siatkarskiej reprezentacji Polski kobiet uczestniczyła w uroczystym wręczeniu nominacji i ślubowaniu przed wyjazdem na Igrzyska Europejskie. Od 12 do 28 czerwca potrwa rywalizacja sportowców podczas pierwszego takiego turnieju rozgrywanego w Baku. Podczas spotkań w fazie grupowej nasze zawodniczki zmierzą się z Azerbejdżanem, Turcją, Belgią, Włochami i Rumunią. Udział w rundzie ćwierćfinałowej zapewnią sobie po cztery najlepsze drużyny z dwóch grup. W przypadku awansu do ćwierćfinału Polki mogą zagrać z którymś z zespołów grających w grupie B, w której grają reprezentacje Bułgarii, Chorwacji, Niemiec, Holandii, Rosji i Serbii.

W pierwszym spotkaniu Polki zagrają z zawodniczkami z Turcji. Obecnie w rankingu FIVB nasza reprezentacja zajmuje 15. miejsce. Z kolei nasze najbliższe rywalki wyprzedzają je o cztery pozycje. Spotkanie będzie szansą do rewanżu za rok 2012, w którym podczas kwalifikacji olimpijskich Polki uległy w Ankarze Turczynkom 0:3.

Turniej jest bardzo ważny dla reprezentacji prowadzonej przez Jacka Nawrockiego. Polki mogą zapewnić sobie udział w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Brazylii. Nasze zawodniczki nie mogą sobie pozwolić na to, by wypaść poza siódme miejsce w rankingu CEV. Obecnie zajmują w nim szóstą pozycję ex aequo z reprezentacją Holandii. W przypadku niepowodzenia w turnieju i mistrzostwach Europy może zabraknąć dla nich miejsca w kwalifikacjach do olimpiady rozgrywanych w styczniu.

Kolejnym etapem do osiągnięcia tego celu będzie turniej mistrzostw Europy, który zostanie rozegrany na przełomie września i października. W tym momencie jednak najważniejszym celem naszej kadry będzie rozegranie dobrego spotkania z siatkarkami z Turcji, które odbędzie się 13 czerwca o godz. 19. Polki będą grały co dwa dni.