Sport.pl

Agata Wantuch, mecenas piłkarzy PGE GKS Bełchatów: - Kibice grozili zawodnikom spaleniem samochodów

- Jeśli w tym miesiącu zawodnicy nie otrzymają wszystkich zaległych pieniędzy oraz bieżących wynagrodzeń, to rozpoczniemy starania o odwieszenie kary łącznie z zawieszeniem licencji na grę w ekstraklasie - mówi Agata Wantuch, adwokat piłkarzy PGE GKS Bełchatów.
Rozmowa z Agatą Wantuch, adwokatem piłkarzy PGE GKS Bełchatów

Damian Bąbol: Mate Lacić i Kamil Kosowski zostali wyrzuceni z pierwszej drużyny. To kara za to, że domagają się zaległych pieniędzy?

Agata Wantuch: Tak to wygląda. W tym klubie wszystko jest możliwe. Piłkarzy, którzy słusznie dopominają się zaległych pieniędzy zsyła się do Młodej Ekstraklasy i nawet tam nie im się nie pozwala grać. To mi przypomina praktyki w Wiśle Płock za czasów prezesa Krzysztofa Dmoszyńskiego, kiedy Radosław Sobolewski grzał ławę w piątej lidze, a później był czołowym reprezentantem Polski.

Jak obecnie wygląda sytuacja ukaranych piłkarzy?

- Pierwsza podstawowa sprawa jest taka, że na kogoś chyba musiało paść i ma odpowiadać za działania reszty. Moimi klientami w sprawie zaległych pieniędzy jest prawie cała drużyna z Bełchatowa. Kamil Kosowski pewnie został ukarany za to, że ma najdłuższy staż w lidze. Zakaz treningów z pierwszym zespołem miał go bardzo zaboleć. Jeśli chodzi o Mate, to nie wiem, dlaczego został ukarany. To są działania, które w pierwszej kolejności mają odsunąć od klubu jakiekolwiek podejrzenia lub negatywne opinie ze strony kibiców. Celem jest stworzenie obrazu, że GKS jest w porządku, a zawodnicy robią mu szkodę. Tymczasem tak nie jest, bo piłkarze wykazali się cierpliwością. Długo czekają na swoje pieniądze. Ostatnia terminowa płatność wpłynęła we wrześniu ubiegłego roku. Wśród graczy nie było żadnego buntu. Po prostu zwrócili się w swojej sprawie do Komisji Ligi, aby podjęła działania dyscyplinujące klub. Nie można mieć do nich pretensji, że poszli do sądów, aby nakazały GKS zwrócenie im należnych wynagrodzeń.

Innego zdania są kibice, którzy ostatnio spotkali się z piłkarzami. Podobno w stronę zawodników padło wiele ostrych słów.

- Posypały się groźby że m.in. mogą im spłonąć samochody. Takie sytuację przypominają KSZO Ostrowiec Świętokrzyski czy Lech Poznań sprzed wielu lat. Zawodnicy byli tam zastraszani, doszło nawet do uderzenia jednego z nich. To są kryminalne rzeczy. Nie chcemy się jednak w to bawić, składać zawiadomień do prokuratury. Wtedy już w ogóle drużyna miałaby przeciwko sobie całą miejscowość.

To prawda, że zawodnicy PGE GKS przegrali sprawę w Komisji Ligi?

- Tak twierdzi klub. Ja pytam na jakiej podstawie? GKS przecież został ukarany za nierespektowanie praw piłkarzy. Klub mógł usiąść do rozmów i coś zaproponować. Nie zrobił tego. Po otrzymaniu wezwania do zapłaty zaległości szefowie GKS też milczeli. Na posiedzeniu Komisji Ligi ich pełnomocnik co prawda twierdził, że jest chęć zawarcia porozumienia, ale żadna propozycja nie padła. Wszystko to, co mówi GKS, jest dalekie od rzeczywistości. Nikt nigdy z klubu z Bełchatowa nie przyznał się do błędu, że piłkarze nie otrzymują wynagrodzeń czy źle został skonstruowany budżet.

W jaki sposób PGE GKS został ukarany?

- Klub otrzymał karę w wysokości 100 tys. zł. Na mój wniosek została ona zawieszona, bo w pierwszej kolejności chciałam, żeby pieniądze trafiły na konta piłkarzy. Tak się jednak nie stało. Jeśli w tym miesiącu zawodnicy nie otrzymają wszystkich zaległych pieniędzy i bieżących wynagrodzeń, to rozpoczniemy starania, aby kara została odwieszona. Mało tego, będziemy się domagać wyższej grzywny, łącznie z zawieszeniem licencji na grę w ekstraklasie. W ostateczności należności będą ściągane na podstawie prawomocnych wyroków w postaci egzekucji komorniczej. Klub przecież dysponuje jakimś majątkiem...

Piłkarze starają się rozwiązać kontrakty z PGE GKS?

- A dlaczego mają klubowi iść na rękę? GKS tylko czeka na taki ruch. Swojej rodzinie mają pokazać rozwiązaną umowę czy odzyskane pieniądze? Ktoś takie umowy podpisał i trzeba się z nich wywiązać. Zarząd klubu od kilku lat się nie zmieniał.

Więcej o:
Komentarze (7)
Agata Wantuch, mecenas piłkarzy PGE GKS Bełchatów: - Kibice grozili zawodnikom spaleniem samochodów
Zaloguj się
 • elmo332

  Oceniono 83 razy 77

  Spalcie lepiej samochody zarządowi klubu a nie piłkarzom. Zarząd nie zapomni wypłacić sobie pensji. Jak zarząd zobowiązuje się kontraktem to ma się wywiązać i nie ma tu nad czym deliberować.

 • maksiorson

  Oceniono 53 razy 27

  tak niestety kończą kluby sztucznie utrzymywane, pompowane kasą z zewnątrz
  nie mam nic przeciwko żeby Bełchatów był solidnym II ligowcem ale w ekstraklasie powinny grać kluby które stworzyła historia i tworzą kibice, nie zarząd spółki węglowej

 • known2own

  Oceniono 44 razy 24

  Zabawna historia. Za państwowe pieniądze, sztucznie utrzymywany jest klub, który przepłaca za "gwiazdorów" którym nie chce się piłki kopnąć prosto. Do tego te 'gwiazdy' nie dość, że grają najsłabiej w całej lidze to jeszcze robią wszystko żeby ten klub pogrążyć jeszcze bardziej. W efekcie państwowe pieniądze ida na piłkarzy darmozjadów i na kary dla głodnych dziadków z PZPN. Jako podatnik jestem zachwycony....

 • zielony13

  Oceniono 17 razy 11

  Co do zasady ma Pani rację, dodam tylko, że gdybym był trenerem tej drużyny to z całym szacunkiem do Pana Kosowskiego za taki występ też zesłałbym go do ME. Nawet jeśli klub mi nie płaci, a wychodzę na boisko to daję z siebie wszystko Panie Kosowski. Kiedyś był Pan dobrym piłkarzem mógł Pan zostać piłkarzem wybitnym proszę mi powiedzieć dlaczego tak się nie stało ?

 • ceasarc

  Oceniono 61 razy 7

  moze w sumie ze dwóch jest do wziecia do Widzewka. Wreszcie ten smieszny klubik z bełchatówka wróci tam gdzie jest jego miejsce :)) bez pozdrowien ;}

 • teo78

  Oceniono 19 razy 5

  i znowu pelno tu zydzewiaczkow ach jak sie madruja znowu maja kompleksy jakby u nich bylo wszystko ok a tam bida az piszczy pozdro dla BEŁCHATOWA z BIAŁO-CZERWONO-BIAŁEJ ŁODZI

 • matka_bosaka

  Oceniono 10 razy 0

  Palić to oni potrafią tylko wrotki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX