Co dalej z prezesem i sponsorem PGE GKS Bełchatów?

W najbliższym czasie można spodziewać się sporych zmian w PGE GKS Bełchatów. Prawdopodobnie klubem będzie zarządzał nowy prezes
Spadek z ekstraklasy dla PGE GKS był szokiem. Pojawiało się nawet zagrożenie dla dalszego istnienia klubu, bo nie można było już liczyć na pieniądze za transmisje telewizyjne, nie wiadomo było też, jak zachowa się sponsor. Polska Grupa Energetyczna postanowiła jednak wciąż wspierać drużynę. Konieczne stało się jednak zaciśnięcie pasa, czego efektem była wymiana praktycznie całego zespołu. O szybkim powrocie na najwyższy szczebel trzeba było zapomnieć.

W lipcu ubiegłego roku prezesem PGE GKS został Krzysztof Nowicki. Udało się stworzyć niezłą drużynę, która pod kierunkiem Rafała Ulatowskiego świetnie zaczęła rozgrywki, a zimę spędza na dziewiątym miejscu, które oddaje jej siłę. Nie wolno zapominać, że skład zmienił się niemal całkowicie, a nowi gracze dochodzili już w trakcie sezonu. Do trzeciego Zagłębia Sosnowiec drużyna traci tylko sześć punktów, o tyle samo wyprzedza Wigry Suwałki, zajmujące 16. miejsce, czyli pierwsze spadkowe.

Były kłopoty finansowe, ale w styczniu zawodnicy otrzymali zaległe pieniądze. - Klub został przejęty w trudnej sytuacji, ale prowadzimy politykę bilansowania zysków. Mamy nad tym pełną kontrolę - mówi "Wyborczej" Nowicki. - Cały czas musimy stawiać czoła problemom, jakie spotyka się w polskiej piłce. Priorytetem jest bezpieczeństwo, by GKS mógł w dłuższej perspektywie swobodnie funkcjonować, bez problemów sportowych i organizacyjnych. Tylko wtedy kibice i piłkarze będą zadowoleni.

Pod koniec grudnia Nowicki został wybrany do zarządu spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z grupy kapitałowej PGE. Według przepisów nie powinien zasiadać w zarządzie klubu. Nowicki nie chce jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy dalej będzie pracował w PGE GKS? Już teraz jednak pojawiają się nazwiska jego ewentualnego następcy. Niektóre są bardzo zaskakujące, ale na razie to tylko plotki.

W czerwcu ponownie wróci temat dalszego sponsorowania piłkarzy przez PGE. Obecna umowa ważna jest do końca sezonu. Czy zostanie przedłużona? - PGE jest naszym wieloletnim sponsorem strategicznym i wielokrotnie wykazywała się pomocą. To odpowiedzialny partner społeczno-gospodarczy. Jako prezes bardzo za to dziękuję i liczę, że współpraca będzie kontynuowana - wymijająco odpowiada Nowicki.

A czy klub ma alternatywę, jeśli sponsor nie będzie chciał dalej wspierać GKS? - Cały czas opracowujemy scenariusz prowadzenia działalności. W przypadku ewentualnego wycofania się PGE trzeba będzie podjąć decyzję co do jego dalszego funkcjonowania - kończy Nowicki.

Weekend z dwoma sparingami

W poniedziałek piłkarze PGE GKS rozpoczęli czwarty tydzień przygotowań do rundy wiosennej. W sobotę bełchatowianie rozegrają dwa sparingi. Na boiskach przy ul. 1 Maja zmierzą się najpierw z ŁKS (godz. 12), a następnie z Wisłą Puławy (14).