Startujemy! Rekordowy Łódź Maraton Dbam o Zdrowie

W niedzielę o godz. 9 wystartuje najszybszy w Polsce i z wielu względów wyjątkowy - Łódź Maraton Dbam o Zdrowie. W imprezie weźmie udział około czterech tysięcy zawodników
To już trzecia edycja tej imprezy. Mimo dużej konkurencji wśród wiosennych maratonów w Łodzi wystartuje rekordowa liczba uczestników.

Do biegu na 10 km zgłosiły się 2 tys. osób, z koronnym dystansem 42,195 km zmierzy się ponad 1,6 tys. biegaczy, kilkaset dzieci weźmie udział w towarzyszącym imprezie Ambio Kids Run.

Dla porównania: w pierwszej edycji maraton biegło 500 osób, rok temu - nieco ponad tysiąc. - To najszybciej rozwijający się bieg w Polsce - mówi Michał Drelich, dyrektor Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie. - Oczywiście chcielibyśmy, aby impreza była jeszcze większa. Na pewno taki będzie nasz cel na przyszły rok.

Tak naprawdę wielkie święto biegania w naszym mieście zaczęło się już w piątek. Tego dnia w Atlas Arenie zostało otwarte biuro zawodów i rozpoczęły się targi sportowe Run&Fun.

W sobotę odbył się m.in. bieg śniadaniowy Dbam o Zdrowie na dystansie około 1,5 km, uliczny wyścig dla dzieci Ambio Kids Run też na 1,5 km (start z al. Unii i meta pod Atlas Areną). Później odbyła się dekoracja najlepszych biegaczy pięciu zawodów Pucharu Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie, który od listopada do marca był rozgrywany w Arturówku w Lesie Łagiewnickim. Pierwsze miejsce zajął 19-letni Witek Jasiński, który uzbierał 310 punktów, wyprzedzając Krzysztofa Pietrzyka (300) i Jarosława Piechotę (245).

Kolejny punktem sobotniego programu była pasta party, czyli makaronowa wyżerka, której celem było energetyczne naładowanie zawodników w ostatnich godzinach przed biegiem.

Łódzki maraton przyciągnął około 100 zawodników z zagranicy (w sumie z 23 krajów). Niestety, w trakcie biegu nie będą mogli podziwiać pięknej Piotrkowskiej. Reprezentacyjna ulica miasta przechodzi właśnie generalny remont, ale i tak na jakość trasy uczestnicy absolutnie nie powinni narzekać. Przede wszystkim o mniej więcej 3,5 km skrócony został dystans na przeklinanej przez biegaczy ul. Maratońskiej, na której kryzys dopadał nawet największych twardzieli. Zamiast biec nią aż do ul. ks. Popiełuszki, maratończycy będą zawracać już przy ul. Przełajowej. - Kiedy dokonywaliśmy zmiany, staraliśmy się, aby zawodnicy mogli przebiegać przy wszystkich najważniejszych miejscach Łodzi, czyli obok Pałacu Poznańskiego, cerkwi św. Aleksandra i opery - mówi Drelich. - Trasa naprawdę będzie bardzo szybka. Zależy nam, aby został pobity jej rekord [2:11.27 - Tola Bane z Etiopii - przyp. red.]. Ostatni maraton w Łodzi został okrzyknięty najszybszym w całej Polsce. Teraz chcemy jeszcze lepszego wyniku.

Wysoki poziom imprezy mają zapewnić zakontraktowane gwiazdy, które mogą się poszczycić znakomitymi rekordami życiowymi. Największą z nich jest Kenijczyk Daniel Rono, który legitymuje się genialnym wręcz czasem - 2:06:58 z maratonu w Rotterdamie w 2008 r. Na swoim koncie ma też drugie miejsce w legendarnym Boston Marathon.

W rywalizacji kobiet będziemy trzymać kciuki za Karolinę Jarzyńską. Najlepsza polska maratonka jest w rewelacyjnej formie - w ostatnim starcie, 31 marca w Crescent koło Nowego Orleanu, pobiła o dwie sekundy należący przez 21 lat do Wandy Panfil rekord Polski w biegu na 10 km.

O gorący doping na trasie uczestnicy łódzkiego maratonu mogą być spokojni. Do walki zagrzewać ich będą mieszkańcy, zorganizowane grupy szkolne, organizacje społeczne i zespoły bębniarskie (m.in. City Bum Bum, znany z poprzednich edycji).

Niezwykle ciekawie zapowiadają się ostatnie metry, które biegacze będą pokonywać w Atlas Arenie. Z pewnością będzie to dla nich duże przeżycie. W hali przy al. Bandurskiego zostaną wygaszone światła, a meta ma wyglądać jak na słynnym już maratonie we Frankfurcie. Będą kolorowe światła, lasery, dymy i transmisja na żywo na pięciu ścianach diodowych.

Dodatkową atrakcją będzie konkurs dla zawodników i kibiców, w którym można będzie wygrać renault clio. A wszystkich, którzy nie będą mogli przyjść do Atlas Areny, zachęcamy do oglądania transmisji na żywo w internecie: lodzmaraton.pl/transmisja-live.

Powodzenia!