Tomasz Osmulski i Monika Kaczmarek najlepsi w pucharze Maratonu Dbam o Zdrowie

Bieg na 25 kilometrów zakończył tegoroczny cykl pucharu maratonu Dbam o Zdrowie w Łodzi. Spośród 220 osób najszybciej do mety dobiegł Tomasz Osmulski, a wśród kobiet triumfowała Monika Kaczmarek.
Puchar maratonu składał się z pięciu biegów, które odbywały się co miesiąc. Każdy rozgrywany był na innym dystansie: od 5 km w listopadowych zawodach, aż do 25 w dniu dzisiejszym. Uczestnicy zdobywali punkty w klasyfikacji open oraz w kategoriach wiekowych. Osoby, które zgromadziły najwięcej punktów, otrzymają puchary. Uroczystość ich wręczenia odbędzie się w sobotę 12 kwietnia, na dzień przed łódzkim maratonem.

Wśród mężczyzn w klasyfikacji generalnej pucharu zwyciężył Krzysztof Pietrzyk z LKS Koluszki, który wygrał cztery pierwsze biegi. W ostatnich zawodach musiał uznać wyższość Tomasza Osmulskiego (RKS Łódź), trenera jednej z Drużyn Dbam o Zdrowie, który linię mety minął po godzinie i 31 minutach.

- Przed biegiem, na facebookowej stronie trenowanej przeze mnie drużyny odbyła się ankieta, czy mam się dzisiaj ścigać. Praktycznie przez aklamację zostało ustalone, że dzisiaj mogę biec po zwycięstwo z Krzyśkiem Pietrzykiem - opowiadał na mecie Tomasz Osmulski.

- Przez pierwsze 15 kilometrów lecieliśmy razem, rozmawiając o planach na nadchodzący sezon i o tym, jak biegowo minęła nam zima - potwierdza Krzysztof Pietrzyk.

Tomek Osmulski: - Ale o wędkarstwie nie rozmawialiśmy (śmiech). Po dwudziestym kilometrze rozmowa trochę przycichła, bo co kółko [zawodnicy mieli do pokonania pięć okrążeń po 5 km - przyp. red.] przyspieszaliśmy. Na początku tempo wynosiło około 3 minut i 45 sekund na kilometr, by na ostatnim wzrosnąć do 3:20 na km. To pewnie po części zasługa koszulki, którą dostałem od mojej drużyny po Halowych Mistrzostwach Polski w Sopocie. Zgodnie z zapowiedzią miałem ją na sobie, to dla mnie wspaniały doping i motywacja ze strony drużyny. Dziękuję im za to z całego serca.

Wśród kobiet walka o zwycięstwo w klasyfikacji toczyła się aż do dzisiaj. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła Monika Kaczmarek z Szakali Bałut. Pokonanie 25 kilometrów zajęło jej godzinę i 42 minuty.

Nie wszyscy uczestnicy dzisiejszego biegu potraktowali go jako wyścig. Dla części z nich był to długi trening.

- Samemu trudno się zmotywować, by w niedzielę rano wyjść z domu i tak po prostu przebiec 25 kilometrów. Tutaj można spotkać znajomych, porozmawiać i w miłej atmosferze odbyć trening - opowiadał przed startem Bartłomiej Sobecki z portalu biegampolodzi.pl. - Ten start traktuję jako długie wybieganie. Nie nastawiam się na jakiś konkretny czas, chociaż dobrze by było pobiec po około 5 minut na kilometr, Krzyśka i Tomka i tak nie mam szans dogonić - żartował.

Z przebiegu całego cyklu jest też zadowolony jeden z jego organizatorów, Michał Chmiel. - W tym roku frekwencja pozytywnie nas zaskoczyła. Praktycznie w każdym biegu uczestniczyło około 100 osób więcej niż w zeszłorocznej edycji. Bardzo cieszy, że tylu łodzian zaczęło trenować bieganie i stawiają przed sobą konkretne cele. Oczywiście na jesieni startujemy z kolejnym cyklem pucharu maratonu - zapowiada Michał Chmiel. - Gratuluję zwycięzcom oraz wszystkim tym, którzy brali udział w zawodach. Życzę powodzenia i realizacji planów w dniu maratonu - dodaje.

Co dalej po ostatnim biegu?

Drużyny Dbam o Zdrowie będą trenować wspólnie do końca marca. Dwa ostatnie tygodnie przed maratonem zawodnicy będą mogli zagospodarować sobie samodzielnie. - Ten okres należy potraktować jako bezpośrednie przygotowanie przedstartowe, czyli zmniejszyć obciążenie treningami - mówi Tomasz Osmulski.

Wyniki dzisiejszego biegu będą zamieszczone na stronie www.lodzmaraton.pl/puchar-maratonu. Tam też będzie można zapoznać się z wynikami klasyfikacji generalnej.

Łódź Maraton Dbam o Zdrowie startuje o 9 rano w niedzielę 13 kwietnia. Oprócz maratonu będzie można wziąć udział w biegu na 10 kilometrów.

W chwili obecnej wpisowe wynosi: 120 zł (maraton) oraz 50 zł (10 km). Szczegółowe informacje na temat tras biegów umieszczone są na stronie www.lodzmaraton.pl.