Bieg na 10 km uczci w niedzielę... rocznicę bitwy. Zgłoszonych ponad 400 osób

Biegiem na 10 kilometrów zostanie uczczona w niedzielę 151. rocznica Bitwy pod Dobrą koło Strykowa. Start zawodów o 13.10 sprzed Szkoły Podstawowej przy ulicy Witanówek w Dobrej.
Do zawodów zapisało się blisko 400 osób z Łodzi oraz regionu. Oprócz biegu głównego na dystansie 10 kilometrów rozegrane zostaną konkurencje przeznaczone dla dzieci i młodzieży oraz 6-kilometrowy marsz nordic walking.

Przedszkolaki pobiegną na 100 metrów, dzieci w wieku 7-11 lat zmierzą się w wyścigu na 400 metrów, a uczniowie 12-15 lat rywalizować będą na dystansie 800 m. Udział w biegach dla najmłodszych jest bezpłatny. Wszystkie dzieci startujące w swoich biegach otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz poczęstunek.

Dorośli rywalizować będą w 10-kilometrowym biegu przełajowym przez teren Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. W zeszłym roku trasa zyskała opinię ciekawej, lecz wymagającej, szczególnie dla osób, które przyzwyczajone są do treningów na utwardzonych drogach.

- Wprowadziliśmy drobne modyfikacje w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zmieniliśmy kolejność poszczególnych odcinków. W ten sposób unikniemy skrzyżowania, które w zeszłym roku było trochę niefortunne - mówi Tomasz Szafraniec, współorganizator biegu w Dobrej. - Do jednego ostrego podbiegu, który w pierwszej edycji był w okolicach 8 kilometra dołożyliśmy drugi, równie stromy. Chcemy przez to podnieść atrakcyjność naszej trasy i dać zawodnikom okazję do sprawdzenia się na podbiegach. To tyle, jeśli chodzi o zmiany w przebiegu trasy. Byliśmy gotowi na jej odśnieżanie, ale pogoda, jak widać, jest łaskawa i warunki, o ile nie popada, powinny być znośne - dodaje.

Chociaż bieg jest nowy, zaczęły już powstawać historie z nim związane.

- Jeśli chodzi o legendę, która pojawiła się tuż po pierwszej edycji, że jeden z zawodników został potrącony przez sarnę, to chciałbym ją potwierdzić. Widział to mój kolega, który biegł za potrąconym uczestnikiem. W okolicy odbywało się polowanie. Panowie z koła łowieckiego spłoszyli dzikie zwierzęta, które pojawiły się na trasie. W tym roku takiej sytuacji już raczej nie będzie, gdyż uzgodniliśmy z myśliwymi, żeby nie polowali, gdy biegamy - zapewnia Szafraniec. - W wywiadzie dla jednej ze stacji radiowych w Łodzi zapytano nas też, czy czasem nie planujemy nagrody dodatkowej w postaci godziny wędkowania w stawie tuż koło mety. Z żalem musimy odpowiedzieć, że w tym roku jeszcze nie, chociaż jeden z faworytów biegu może czuć się tym zawiedziony - żartuje Tomasz Szafraniec.

250 pierwszych zawodników na mecie otrzyma pamiątkowe medale, do pozostałych zostaną one dosłane pocztą. W klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn oraz w biegach dla dzieci za trzy pierwsze miejsca przewidziano puchary.

Biuro zawodów zlokalizowane będzie w Szkole Podstawowej im. 24 lutego 1863 roku w Dobrej przy ul. Witanówek 8. Osoby, które w ostatniej chwili zdecydują się na udział w biegu, będą mogły zarejestrować się do niego w dniu imprezy w biurze zawodów: od 9.30 do 12.30 (nordic walking do 11:30). Opłata startowa w dniu zawodów wynosić będzie 20 złotych.