Polska Biega. Setny parkrun w Łodzi już w tę sobotę

Po raz setny w najbliższą sobotę wystartuje parkrun w Parku im. Poniatowskiego. Jest to bezpłatny bieg na dystansie 5 kilometrów, który odbywa się w Łodzi od czerwca 2012 roku.
Na początku udział w zawodach brało co tydzień około 60 osób. Po roku frekwencja wzrosła do 100, a prawdziwa moda na parkrun zaczęła się w ubiegłe lato. Od tego czasu co tydzień biega średnio około 140 osób, a w 2013 roku łódzka edycja była najpopularniejsza spośród wszystkich biegów parkrun w Polsce. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Na parkrun przychodzą zawodnicy w różnym wieku i stopniu zaawansowania biegowego. Od zupełnie początkujących, którzy trasę pokonują marszobiegiem, aż po zawodowców, takich jak dwukrotny olimpijczyk Piotr Kędzia czy Tomasz Osmulski - wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Do Łodzi należy też rekord trasy parkrun w Polsce, ustanowił go Osmulski, który pięciokilometrową trasę pokonał w 15 minut i 7 sekund.

By wprowadzić element rywalizacji, za udział w biegu przyznawane są punkty, które decydują o klasyfikacji rocznej. W pierwszej edycji walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca. Podobnie jest w tym sezonie. Na cztery tygodnie przed końcem trudno jest stwierdzić, kto zwycięży. Największe szanse mają Robert Eljasz oraz Janina Goszczyńska (Rysio Team).

Jednak zawodnicy zbierają nie tylko punkty. Liczy się także udział w parkrun. Każdy dorosły, który ukończy 50 biegów, otrzymuje czerwoną koszulkę, która potwierdza jego przynależność do Klubu 50. Juniorzy, by otrzymać pierwszą koszulkę (białą), muszą przebiec parkrun 10 razy. Drugim poziomem wtajemniczenia, jak mówią organizatorzy, jest koszulka czarna. Tę otrzymuje się za ukończenie 100 biegów. W Łodzi najbliżej tego celu jest Jacek Raczyński, który od początku istnienia imprezy nie opuścił żadnej edycji.

By wziąć udział w parkrun wystarczy zarejestrować się na stronie www.parkrun.pl/rejestracja , a następnie przyjść na bieg z wydrukowanym kodem uczestnika. Organizatorzy zapewniają pomiar czasu oraz obszerne statystyki dostępne na stronie. Start w każdą sobotę o 9 rano. Zbiórka w okolicy parkingu przy ulicy Inżynierskiej.