Bieg Piotrkowską. Zapowiada się największy bieg w historii Łodzi

3500 zawodników z całej Polski zapowiedziało swój udział w 12. Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run, który rozpocznie się w sobotę o 18.30. Trasa jak co roku poprowadzona będzie ulicami Łodzi na dystansie 10 kilometrów i posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Oprócz biegu głównego odbędą się także imprezy towarzyszące dla dzieci i młodzieży, rodzin oraz osób niepełnosprawnych.
Chociaż do oficjalnego limitu 4000 zawodników w biegu głównym zabrakło niecałych 500 osób, to organizatorzy mogą mówić o niemałym sukcesie. Frekwencja z roku na rok gwałtownie wzrasta, a biegaczy nie zniechęca to, iż od kilku edycji trasa biegnie tylko częściowo po Piotrkowskiej (w tym roku jest to około dwóch kilometrów).

- Przy takiej liczbie osób nie da się przeprowadzić biegu na dystansie 10 km wyłącznie jedną ulicą, nawet jeśliby była wyremontowana w całości - mówi Jacek Chmiel, organizator imprezy. - Musimy dbać o bezpieczeństwo uczestników. To jest dla nas najważniejsze.

Jednak gdy w centrum Łodzi skończą się prace remontowe, w tym te związane z budową trasy WZ, na biegaczy może czekać olbrzymia niespodzianka:

- Mamy taki plan i chcemy go zrealizować, by przeprowadzić bieg od placu Wolności do placu Niepodległości - zapowiada Chmiel. - Mam nadzieję, że się to uda. Nie wiem, jaka wtedy będzie frekwencja na naszej imprezie, ale już teraz można śmiało powiedzieć, że sobotnie zawody będą największym biegiem zorganizowanym w historii Łodzi. Chcielibyśmy dogonić Warszawę, ale na to potrzeba jeszcze czasu.

Chociaż sam bieg główny startuje o godzinie 18.30, to już od rana Manufaktura zmieni się w miejsce, gdzie zagęszczenie sportowców na metr kwadratowy będzie wykraczać poza wszelkie normy.

Od 10 rano będzie można oglądać wyścigi osób niepełnosprawnych oraz najmłodszych. Podobnie jak w ubiegłym roku do zawodów staną uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych, a także przedszkolaki.

W samym biegu głównym zawodnicy będą mogli rywalizować w licznych kategoriach dodatkowych. Oprócz klasyfikacji wiekowych zostały wprowadzone klasyfikacje branżowe, np. dziennikarzy, księży, górników, bankowców, strażaków i policjantów. Także pracownicy firm będą mieli okazję sprawdzić, która z nich ma najszybszą drużynę.

Dodatkową atrakcją wprowadzoną po raz pierwszy w tym roku jest "Lotny finisz Rossmanna" - nagrodę w postaci zestawu kosmetyków oraz karty podarunkowej otrzyma trzech zawodników, którzy najszybciej przebiegną pierwszy kilometr trasy.

Każdy zawodnik biegu głównego dostanie w pakiecie startowym techniczną koszulkę pamiątkową, a na mecie medal.

W piątek biuro zawodów otwarte jest od 14 do 19. W dniu biegu po pakiet będzie można się zgłosić pomiędzy 14 a 17. Organizatorzy zachęcają do odbioru pakietów startowych jak najwcześniej, by w sobotę uniknąć kolejek.

Start biegu głównego na 10 km w sobotę o godz. 18.30, ul. Zachodnia 47. Przebieg trasy oraz szczegółowe informacje na temat biegu dostępne są na stronie https://m.agora.pl/service/extension/convertd/convertd/10/www.biegpiotrkowska.plwww.biegpiotrkowska.pl