Dycha na piątkę, czyli górski bieg przez tor motocrossowy w najbliższą sobotę

Dycha na piątkę to górski bieg przełajowy, który po raz drugi odbędzie się w małej miejscowości Piątkowisko tuż obok Pabianic. Zawodnicy do pokonania będą mieli około 10-kilometrową trasę, której główną atrakcją będzie tor motocrossowy. Start biegu głównego w sobotę o godz. 16 na stadionie LKS Orzeł.
W zeszłym roku zawody ukończyło blisko 200 miłośników ścigania się w górzystym terenie. Do drugiej edycji zgłosiło się już ponad 250 osób, ale organizatorzy, Korona Pabianice, liczą, że w biegu wystartuje jeszcze więcej zawodników. - Rok temu mieliśmy zapisane przez internet około 100 osób - mówi Arkadiusz Jaksa, dyrektor biegu. - Tuż przed startem ta liczba się praktycznie podwoiła. Mamy nadzieję, że teraz będzie podobnie.

Bieg do najłatwiejszych nie należał już rok temu. W tej edycji organizatorzy chcą uczynić go jeszcze trudniejszym, a przez to ciekawszym i bardziej wymagającym dla osób chcących poważnie się zmęczyć. - Ostatnio po torze motocrossowym przebiegało się tylko raz. Tegoroczna trasa prowadzi przez niego dwukrotnie - opowiada Rafał Andrzejczak, organizator zawodów. - Praktycznie wyeliminowaliśmy asfalt, stawiając na drogi i ścieżki gruntowe, których będzie najwięcej.

- W tym roku naprawdę polecamy, by każdy, kto ma, założył na bieg buty trailowe. Przydadzą się na pewno - radzi Jaksa. - Na torze są przynajmniej dwie takie górki, pod które chyba nikomu nie uda się podbiec bez podpierania się rękami. No, a jeszcze będzie trzeba z nich zbiec. I tak kilka razy. Gwarantujemy, że fani biegów górskich także się u nas zmęczą.

I dodaje: - Podobnie jak w 2013 roku, na torze motocrossowym wyłonieni zostaną najszybszy "góral" i "góralka" imprezy. Czas do klasyfikacji górskiej będzie sumą dwóch przebiegów po górkach. Początek i koniec odcinka specjalnego zostanie dodatkowo oznakowany. Nagrodą za zwycięstwo w tej klasyfikacji są prawdziwe "ciupaski".

To jeszcze nie koniec atrakcji przygotowanych przy okazji Dychy. Od samego południa na stadionie Orła w Piątkowisku odbywać się będą zawody Cross Beauty Challenge. Polegają one na wykonywaniu wylosowanych ćwiczeń fizycznych na czas. Zwycięzcy tej konkurencji zostaną ogłoszeni po godzinie 18.

W Piątkowisku swoich sił w bieganiu będą mogli spróbować także najmłodsi. Przygotowane zostały dla nich krótsze dystanse dopasowane do wieku. Przedszkolaki (rocznik do 2007) do pokonania będą miały dystans około 200 metrów, uczniowie klas 1-3 pobiegną na około 400 metrów, klas 4-6 zmierzą się na 800 metrów, a gimnazjaliści ścigać się będą na 1200 metrów. Za miejsc 1-3 najmłodsi otrzymają drobne nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy odbiorą słodkie upominki.

Zwycięzcy biegu głównego, klasyfikacji wiekowych oraz kategorii dodatkowych otrzymają pamiątkowe puchary. Na mecie na każdego zawodnika czekać będzie medal. Pierwsze 50 osób otrzyma go w kolorze złotym, kolejne 70 - srebrnym, a pozostali w brązowym.

Po zawodach przewidziana jest potańcówka przy muzyce na żywo. Zawodnicy oraz kibice będą mogli zregenerować siły, korzystając ze swojskiej kuchni. Dla dzieci ustawiony zostanie plac zabaw.

Start i meta zlokalizowane będą na stadionie LKS Orzeł (Piątkowisko 4b - dojazd z Pabianic ul. Wiejską). Koszt wpisowego w dniu zawodów to 40 zł. Biuro otwarte będzie w godz. 12-15.