Bieg Fabrykanta, czyli 10-kilometrowy wyścig we frakach

Spacery po Parku Helenowskim lub ulicą Piotrkowską, piłka nożna, wycieczki do Lasu Łagiewnickiego - to rozrywki łodzian przełomu XIX i XX wieku. Zamożni mogli obserwować wyścigi hippiczne, jeździć na wrotkach lub bardzo drogich wówczas bicyklach. Obecnie wszystkie te rozrywki są ciągle dostępne, a doszły do nich nowe, szerzej nieznane sto lat temu. Na przykład bieganie
W Łodzi od czterech lat odbywa się bieg, który oprócz walorów sportowych ma także ambicję przybliżyć uczestnikom fragment historii naszego miasta. Mowa tu o Biegu Fabrykanta.

Na pomysł zorganizowania nietypowego biegu wpadł założyciel największego w województwie portalu o bieganiu biegampolodzi.pl, Bartłomiej Sobecki. Zapalony miłośnik biegania (życiówka w maratonie - 2 godziny i 55 minuty) oraz historii Łodzi, postanowił połączyć obie swoje pasje. Tak powstał "Fabrykant".

Pierwsza edycja biegu po Księżym Młynie (2011 rok) zgromadziła na starcie niewielu ponad 200 zawodników. Zawody zdominowali zawodnicy z LKS Koluszki Krzysztof Pietrzyk oraz Beata Wojciechowska. Przed biegiem głównym na spacer po trasie biegu wyruszyła grupa zawodników wraz z osobami towarzyszącymi. Marcin Czyż z lodztravel.pl opowiadał im o atrakcjach Księżego Młyna.

Podczas Biegu Fabrykanta po raz pierwszy z zawodnikami biegł przewodnik. Pomysł cieszył się sporym zainteresowaniem startujących, którzy jeszcze po biegu rozmawiali o historiach łódzkich fabrykantów.

Od drugiego Biegu Fabrykanta wszyscy uczestnicy nagradzani są na mecie pamiątkowymi medalami. Co roku przedstawiać mają inne zabytki związane z historią Łodzi (bo motto imprezy to: 10-kilometrowa lekcja historii Łodzi). W 2012 r. organizatorzy rozdali ich 415. Jako pierwszy swój medal odebrał Krzysztof Pietrzyk, który powtórzył sukces z 2011 roku.

W zeszłym roku medali, na których odwzorowano budynek Straży Ogniowej z 1891 roku, rozdano jeszcze więcej - ponad 600. O zwycięstwo do samego końca walczyli ze sobą dwukrotny triumfator z Koluszek Krzysztof Pietrzyk oraz Rafał Podziński z UKS Orientuś Łódź. Ostatecznie szybszy okazał się Podziński.

W tym roku na listach startowych jest blisko 900 zawodników. Podczas biegu głównego mijać będą zabytki ściśle związane z Łodzią fabrykancką: odrestaurowane Beczki Grohmana, familoki, czyli domy wielorodzinne przeznaczone dla pracowników i ich rodzin, pałac Karola Scheiblera - obecnie siedziba Muzeum Kinematografii; palmiarnię na terenie Parku Źródliska. Biegacze miną także Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną przy ulicy Targowej, a także dawny Rynek Wodny, a obecnie plac Zwycięstwa, na którym co poniedziałek odbywały się targi.

Po raz pierwszy przy okazji Biegu Fabrykanta zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski Radców Prawnych i Aplikantów Radcowskich. Najszybsi z nich otrzymają pamiątkowe puchary.

W tej edycji każdy z zawodników miał możliwość zamówienia koszulki, która wzorowana jest na fraku. Tak więc część uczestników pobiegnie po Księżym Młynie w muszce.

Przed biegiem głównym odbędą się biegi dziecięce i młodzieżowe. Na dystansach od 150 do 1000 metrów rywalizować będą przedszkolaki, uczniowie podstawówek oraz gimnazjaliści. Udział w biegach dziecięcych jest bezpłatny. Dzieci, które zajmą miejsca 1.-3. w poszczególnych kategoriach otrzymają pamiątkowe statuetki.

Dorośli zaczną rywalizację o godz. 17 i będą mieli do pokonania 10 kilometrów. Trasa ma atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i składa się z dwóch okrążeń po pięć kilometrów. Na mecie każdy otrzyma pamiątkowy medal przedstawiający jeden z zabytków mijanych podczas biegu. Tradycyjnie na zwycięzców czekać będą puchary oraz bony i zestawy odzieży sportowej.

Biuro zawodów oraz start i meta zlokalizowane będą na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. ks. Tymienieckiego 22/24. Pakiety startowe odbierać będzie można w piątek od godziny 17.30 do 21, a w sobotę pomiędzy 13 a 16.

Na spóźnialskich, którzy nie zdążyli się zapisać (miejsca wyczerpały się błyskawicznie), czekać będzie dwadzieścia pakietów startowych, do kupienia w godzinach otwarcia biura zawodów.

Zawody organizuje InesSport przy współudziale Klubu Sportowego Alaska oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi. Sponsorem generalnym imprezy jest Accenture Delivery Center Łódź. Patronat honorowy nad imprezą objęła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Informacje o biegu, mijanych na trasie zabytkach, historii Księżego Młyna i "drugim życiu" dzielnicy - w piątkowej "Gazecie Wyborczej Łódź".

Relacja i obszerna galeria zdjęć z imprezy - w sobotę na www.lodz.gazeta.pl