Zaczyna się zimowe Grand Prix Łodzi w biegach przełajowych

Piąta edycja zimowego Grand Prix Łodzi w biegach przełajowych wystartuje w niedzielę o godz. 11 w parku im. 3 Maja.
Tak jak w ubiegłych latach cykl składać się będzie z sześciu imprez rozgrywanych od końca listopada do 8 marca przyszłego roku. Biegowi głównemu towarzyszyć będą zawody dla najmłodszych oraz marsze nordic walking. Impreza w tym roku przeszła znaczące zmiany, o których mówi organizator Bartłomiej Sobecki: - Zmieniła się trasa, ale nie dystans. Do pokonania będzie 5 km. W tym roku startujemy ze stadionu Łodzianki. Obiegamy park 3 Maja, wbiegamy do parku Baden-Powella, tam do pokonania będzie zlokalizowana w jego środkowej części górka. Meta mieścić się będzie także na stadionie Łodzianki.

Dla wielu osób startujących w poprzednich edycjach pewnym zaskoczeniem była zmiana nazwy całego wydarzenia. - Chcieliśmy, żeby nasza impreza była jeszcze bardziej rozpoznawalna i dostępna, stąd zdecydowaliśmy się wstąpić do ogólnopolskiego cyklu zawodów City Trail i delikatnie zmodyfikować nazwę zawodów. Dzięki temu mamy ciekawszą ofertę dla biegaczy. Nie mówię tu tylko o atrakcyjnych nagrodach, które przygotowaliśmy dla zwycięzców klasyfikacji open oraz w poszczególnych kategoriach wiekowych, ale także o tym, że w końcu pojawi się klasyfikacja drużynowa. Zespół zgłoszony do rywalizacji drużynowej może być formalną lub nieformalną grupą osób, reprezentujących np. klub sportowy, stowarzyszenie albo po prostu grupę przyjaciół, którzy biegają pod jedną nazwą. Do drużyny może być zgłoszona dowolna liczba zawodników, jednak do klasyfikacji końcowej będą brane pod uwagę wyniki czterech najlepszych z nich. Warunkiem uczestniczenia w klasyfikacji drużynowej jest ukończenie przez biegacza minimum czterech biegów - opowiada Sobecki.

Tak jak w poprzednich latach uczestnicy nie będą nagradzani po każdych zawodach. By otrzymać pamiątkowy medal, należy ukończyć przynajmniej cztery biegi w danym mieście. Najszybsi walczyć będą o nagrody pieniężne. W klasyfikacji generalnej za zajęcie pierwszego miejsca jest to tysiąc złotych, w kategorii wiekowej - 300 zł.

Przy tworzeniu klasyfikacji generalnej pod uwagę będą brane cztery najlepsze wyniki. Punktowane są miejsca, a nie czasy. Za pierwsze miejsce zawodnik otrzymuje 1 punkt, za drugie 2 punkty i tak dalej. Kto zdobędzie najmniejszą liczbę punktów - wygrywa.

Oprócz biegu głównego swoje zawody będą miały także dzieci. Dystanse są uzależnione od wieku. Mali biegacze do 7. roku życia do pokonania będą mieli 300 metrów. W wieku 8-10 lat rywalizować będą na około 600 metrów, a mające 11 do 13 lat na 1500 metrów. Młodzież 14-16 lat ścigać się będzie na dystansie 3000 metrów. W tym roku zostały wprowadzone opłaty za udział dzieci i wynoszą symboliczną złotówkę.

Biuro zawodów, czynne w niedzielę od godz. 8.30 do 10.30, zlokalizowane będzie przy ulicy ul. Małachowskiego 5/7 (stadion Łodzianki). Koszt wpisowego w dniu biegu to 20 zł.