Noworoczny Bieg pod Gwiazdami - czyli Piotrkowska jest piękna nocą

Okazało się, że aby stworzyć imprezę biegową, która łapie za pierwszym razem nie trzeba zaawansowanej techniki, perfekcyjnego pomiaru czasu, bogatych pakietów startowych oraz promocji innej niż Internet.
Tak jest w przypadku Noworocznego biegu pod gwiazdami ulicą Piotrkowską, który w tym roku odbędzie się po raz drugi. W porównaniu do ubiegłorocznej edycji delikatnie został zmodyfikowany przebieg trasy. Uczestnicy wystartują spod dekoracji #KochamŁódź, która ustawiona jest na skrzyżowaniu Alei Mickiewicza z ulicą Piotrkowską. Do pokonania będzie prawie 5-kilometrowa trasa, prowadząca Pietryną (oraz dwoma woonerfami) aż do choinki miejskiej na Placu Wolności.

Brzmi to jak opis klasycznego biegu, jakich wiele w naszym mieście (w sam pierwszy weekend 2016 roku będzie ich cztery), ale nie należy dać się zwieść temu opisowi. Bieg pod gwiazdami nie jest zwykłym biegiem. Jego pomysłodawczyni Ania Wypłosz, bardziej na myśli miała rok temu integrację biegaczy niż klasyczną imprezę biegową.

- Spacerowałam ulicą Piotrkowską podziwiając świąteczną iluminację, gdy do głowy wpadł mi pomysł, że fajnie byłoby pod nią pobiegać. Druga myśl była taka, że może więcej osób chciałoby się przebiec, bo wiadomo, że im więcej osób tym weselej i lepsza zabawa. Napisałam o tym na facebooku, szybko znaleźli się chętni, którzy dołączyli do wydarzenia i w ten sposób niejako spontanicznie odbył się pierwszy Bieg pod gwiazdami - opowiada Anna.

Każdy z około 50 uczestników otrzymał ten sam numer startowy: 2015. W tym roku każdy otrzyma numer 2016. Nie ma oficjalnej listy startowej, nie jest pobierane wpisowe. By wziąć udział w biegu należy posiadać własnoręcznie pokolorowany numer startowy.

Są dwa sposoby uzyskania numeru startowego. Pierwszy to wizyta na sobotnim parkrunie gdzie Ania jest stałym bywalcem, drugi to samodzielne wydrukowanie go ze strony wydarzenia na facebooku (https://www.facebook.com/events/209263152741056/). Jeżeli ktoś nie ma możliwości wydrukowania numeru startowego może też zgłosić się do Trucht Cafe w Off Piotrkowska. Będzie tam dostępna pewna ilość numerów oraz kredki do kolorowania.

W biegu przewidziana jest klasyfikacja open. Organizatorka przypomina, że według punktu 6. regulaminu w trakcie biegu obowiązuje zakaz wyprzedzania na całej trasie.

- Jak to w każdym biegu, powinien być jakiś zwycięzca bo tego się od nas oczekuje. Tak więc u nas też będzie zwycięzca. Wyłonimy go drogą losowania. Po biegu przysłowiowa sierotka wylosuje tylko jeden numer. Posiadacz tego numeru zostanie zwycięzcą biegu. Posiadacz szczęśliwego numeru będzie miał prawo do pobrania i wydrukowania dyplomu prosto ze strony wydarzenia - mówi Anna.

- Zapraszamy wszystkich chętnych. Osoby, które boją się, że mogą nie pokonać całej trasy biegiem pragnę uspokoić: w połowie dystansu, przy choince miejskiej planowana jest przerwa na składanie sobie życzeń noworocznych oraz pamiątkowe zdjęcia - zachęca Anna Wypłosz.

II Noworoczny bieg pod gwiazdami: zbiórka w sobotę o 17:30 pod Trucht Cafe. Wspólne przejście na start około godziny 17:55. Start o 18:00. Planowane zakończenie biegowej części imprezy około 18:45. Losowanie nagród oraz poczęstunek gorącą herbatą czekać będą na uczestników w Trucht Cafe.

Po biegu planowane jest dalsze, jeszcze bardziej nieoficjalne, spotkanie integracyjne.