Sport.pl

DOZ Maraton Łódź z PZU. Maratończycy ruszyli na trasę!

Punktualnie o godz. 9 blisko dwa tysiące biegaczy wyruszyło na trasę DOZ Maratonu Łódź z PZU 2016. Zwycięzca na mecie spodziewany za nieco ponad dwie godziny
Już na kilkadziesiąt minut przed startem wokół Atlas Areny aż roiło się od rozgrzewających się biegaczy. Przed godz. 9 biegacze ustawili się na starcie, który zaplanowano na ul. Bandurskiego, w pobliżu Atlas Areny. Po tradycyjnym odliczaniu około dwa tysiące biegaczy wyruszyło na trasę. Faworyci będą walczyli ze swoimi rywalami o zwycięstwo, a nagrodą główną jest aż 10 tys. dolarów. Amatorzy zaś będą chcieli spełnić założone cele na zawody lub... pokonać własne słabości, bo dystans 42,195 m do najłatwiejszych nie należy.

Pierwsi zawodnicy powinni pojawić się na mecie około godz. 11.10. Niewykluczone, że będzie to Albert Kiplagat-Matebor z Kenii, który jest głównym pretendentem do zwycięstwa. Zawodnik legitymuje się rekordem życiowym 2:05,25. Zagrozić mu mogą m.in. Kenijczyk Mutai Kipkemei (2:09,29), Urige Buta (2:09,27) czy Abraw Misganaw z Etiopii (2:10,22). Zgodnie z przewidywaniami, na trasie nie ma Polaka Yareda Shegumo, który dwa dni przed startem postanowił zrezygnować z udziału w łódzkim maratonie. Oficjalnie powodem jest kontuzja, choć mistrz Europy zadeklarował, że pobiegnie... za tydzień w Orlen Warsaw Marathon.

Kobiety zaś walczą nie tylko o nagrody, ale również o mistrzostwo Polski w maratonie. Za to przewidziane jest dodatkowe 10 tys. złotych. Dużo wskazuje na to, że najlepszą Polką może okazać się Agnieszka Mierzejewska (rekord życiowy 2:33,36). Nie brakuje też mocnych zawodniczek z innych państw: Askale Tafy Magarsy (Etiopia, 2:21,31), Natassii Ivanovej (Białoruś, 2:27,24) czy Rasy Drazdauskite (Litwa, 2:29,29). Najlepszą kobietę poznamy za około dwie i pół godziny.

Razem z maratończykami wystartowali także biegacze na 10 km. Najlepszy spodziewany jest na mecie w Atlas Arenie około godz. 9.30. Organizatorzy zapraszają na multimedialną metę, a także do kibicowania zawodnikom na trasie. Wstęp jest wolny.Więcej o: