Bieg Fabrykanta. Po raz szósty bieganie po Księżym Młynie

W sobotę odbędzie się szósta już edycja Biegu Fabrykanta, czyli dziesięciokilometrowej historii Łodzi. W zawodach weźmie udział ponad 2 tys. zawodników
Bieg Fabrykanta to jeden z najważniejszych biegowych zawodów w Łodzi. Przez sześć edycji wypracował sobie odpowiednią renomę, a raz był nawet oficjalnymi mistrzostwami Polski kobiet na dystansie 10 km. Do wzięcia udziału w biegu zachęca przede wszystkim urozmaicona trasa, która prowadzi po ulicach Księżego Młyna. Dlatego zawody nazywane są dziesięciokilometrową biegową historią Łodzi. - Widać tutaj i Łódź starą, z jej fabrykami i pałacami, i to, jak Łódź się zmienia, czyli nowe budynki, odnawiane zabytki - mówi Bartłomiej Sobecki, pasjonat biegania i pomysłodawca zawodów.

Organizatorzy tradycyjnie przygotowali też wyjątkowe medale. Co roku grawerowany jest na nich jeden z zabytków dzielnicy, a w tym roku będzie to sam Księży Młyn. Na pierwszych 100 zawodników na mecie czekać będą medale w kolorze złotym, pozostali otrzymają srebrne. Biegacze mogą także liczyć na pakiety startowe, a kibice na atrakcje w miasteczku biegacza, które zostało zlokalizowane w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przy ul. Tymienieckiego 22/24. - Tam będzie można spróbować aromatycznej kawy, a także spróbować potraw z food trucków - zaprasza Sobecki.

Biorąc udział w zawodach można także pomóc 10-letniej Angelice, która choruje na mukowiscydozę. Zawodnicy, który przypną na swoje koszulki kartkę z napisem "biegnę dla Angeliki", pomogą jej zebrać pieniądze na kamizelkę oczyszczającą płuca ze śluzu. Pokonane kilometry na złotówki przeliczy Fundacja PKO Banku Polskiego.

Podczas Biegu Fabrykanta nie zabraknie wysokiego poziomu sportowego. Wśród mężczyzn faworytem jest Tomasz Osmulski z Rudzkiego Klubu Sportowego, który często dominuje podczas łódzkich imprez. Ciekawie zapowiada się walka łodzianina z Krzysztofem Pietrzykiem z LKS Koluszki oraz Oskarem Przysiężnym z Gdańska. - Po pięciu latach w końcu udało mi się zaplanować start w Biegu Fabrykanta, jednej z najfajniejszych imprez w naszym regionie. Jestem ciekaw swojej formy po wakacyjnych przygotowaniach - mówi Osmulski. Z kolei wśród pań o zwycięstwo powalczą Izabela Trzaskalska (jedna z najlepszych zawodniczek w Polsce), łodzianka Monika Kaczmarek (medalistka mistrzostw Polski w maratonie) oraz Liliana Fiskowicz, reprezentantka Mołdawii z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Nie zabraknie także rywalizacji dla dzieci. Zapisy do "Biegu Małego Fabrykanta" zakończyły się po kilku dniach. - W biurze zawodów będzie można zapisać dzieci jeszcze tylko do roczników 2003-2005 i 2000-2002 - mówi Sobecki i dodaje, że w biurze zawodów do głównego biegu (godz. 13-16) może zapisać się dodatkowych 50 osób.

Start biegów dziecięcych w sobotę o godz. 15, a dwie i pół godziny później na trasę wyjdą dorośli. Na godz. 19 przewidziano dekorację zwycięzców. Pełna trasa i więcej informacji na www.biegfabrykanta.pl.

Utrudnienia w ruchu [RAMKA]

W związku z organizacją biegu, mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami na ulicach Księżego Młyna oraz okolicach. W godzinach 16.30 - 19 czasowo lub na stałe wyłączone z ruchu zostaną ulice Kilińskiego (od Tylnej do Senatorskiej), Tylna, Targowa, Fabryczna, Al. Piłsudskiego (buspas od Targowej do Skweru Niemczyka), Plac Zwycięstwa - Skwer Niemczyka, Magazynowa, Przędzalniana (skrzyżowanie z Tymienieckiego), Milionowa (skrzyżowanie z Rydza Śmigłego), Przybyszewskiego (od Rydza-Śmigłego do Łęczyckiej), Łęczycka (od Przybyszewskiego do Senatorskiej), Senatorska, Sosnowa, Szczucińska, Milionowa (od Sosnowej do Piotrkowskiej), Piotrkowska (od Milionowej do Tymienieckiego), Tymienieckiego (od Piotrkowskiej do Magazynowej).