Sport.pl

Nie tylko PGE i Pepsi Arena, ale też Estadio da Gruz i Kurnik. Zobacz najbrzydsze stadiony ekstraklasy [ZDJĘCIA]

Nie we wszystkich miastach, w którym jest ekstraklasa, kibice cieszą się z pięknych nowoczesnych stadionów. Dla przykładu w Łodzi piłkarze grają na Estadio da Gruz i w Kurniku. W kilku innych miastach nie jest lepiej. Ale w niektórych ma być lepiej...

Górnik Zabrze

Tu na razie jest ściernisko... Ale we wrześniu uroczyście rozpoczęto budowę nowego stadionu przy ul. Roosvelta (im. Ernesta Pohla). Planowana całkowita pojemność obiektu to 31918 miejsc. Inwestycja prowadzona będzie w dwóch etapach. W pierwszym - do 2013 roku - powstać mają trzy trybuny dla 24 tys. kibiców. Koszt inwestycji to 200 mln zł.

Praca na Górniku cały czas wre. Postępy na budowie można oglądać na żywo na stronie www.stadion-zabrze.pl.

Stadion miejski przy al. Unii w Łodzi Stadion miejski przy al. Unii w Łodzi Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta

ŁKS

Stadion miejski od lat zwany jest Estadio da Gruz od słynnego Estadio da Luz w Lizbonie. To potoczna, acz bardzo trafna nazwa, bo obiekt, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze ŁKS, to rzeczywiście gruzowisko. Na początku sezonu ełkaesiacy nie mogli na nim grać, bo nie spełniał wymogów licencji. - Przebywanie na nim zagraża życiu - mówił delegat PZPN. Kilka meczów w roli gospodarza ŁKS rozegrał więc w Bełchatowie, a łódzki magistrat wpakował w trupa blisko milion złotych, by został dopuszczony do rozgrywek ekstraklasy. Na szczęście w tym samym miejscu na w końcu powstać nowy obiekt. Zbuduje go miasto do końca 2013 roku. Stadion ma pomieścić 16,5 tys. kibiców i prawdopodobnie wybuduje go konsorcjum Budus Katowice/Mostostal Zabrze. Pierwsza z firm postawiła obiekt Cracovii, a druga m.in. modernizowała Stadion Śląski.

Stadion przy al. Piłsudskiego Stadion przy al. Piłsudskiego Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Widzew Łódź

Stadion przy al. Piłsudskiego też nie pasuje do nowej rzeczywistości. Złośliwi nazywają go Kurnikiem. Od lat budowę nowego obiektu - dla ponad 30 tys. widzów - obiecują właściciel Widzewa Sylwester Cacek i jego ludzie, ale sprawa posuwa się do przodu bardzo powoli. Obiekt ma powstać w partnerstwie publiczno-prywatnym, czyli przy współpracy miasta z klubem. Władze Łodzi mają przebudować drogi wokół obiektu i wybudować największą trybunę, a Widzew resztę. Czy tak się jednak stanie? Coraz mniej osób w to wierzy...

Ruch Chorzów

Stadion, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze Ruchu, powstał w latach 1934-35. Jego zadaszona stalowa trybuna, zbudowana bez słupów podtrzymujących ograniczających pole widzenia, była wtedy najnowocześniejszą tego typu konstrukcją na świecie. Od dawna jednak o nowoczesności przy Cichej nie może być mowy. Na razie nie ma nawet planów nowego obiektu, nie wiadomo, kiedy powstanie, za ile i ilu widzów miałby pomieścić. Wiadomo tylko, że stadion ma nosić imię Gerarda Cieślika. - Tylko, czy aby dożyję - zastanawia się legendarny piłkarz. Prezydent Chorzowa zapowiedział niedawno, że budowa być może zacznie się w 2013, 2014 roku.

W przyszłym sezonie piłkarze Ruchu pewnie jeszcze będą grać przy Cichej, ale coraz głośniej mówi się o tym, że w przyszłości przeniosą się na Stadion Śląski.

Podbeskidzie Bielsko-Biała

Przed sezonem miasto wyłożyło 200 tys. zł, by przystosować obiekt do wymogów licencji. Udało się i piłkarze Podbeskidzia w roli gospodarzy grali w Bielsku. W planach jest jednak budowa w tym samym miejscu nowego stadionu dla 15 tys. widzów. W sierpniu ogłoszono wyniki przetargu i wygrała go bielska ?Przemysłówka? (Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S. A). Stadion ma powstać w dwa lata i kosztować ponad 80 mln zł. Budowa jednak stanęła, bo nowego piłkarskiego obiektu nie chcą sąsiadujące z nim wspólnoty mieszkaniowe. Na razie trwa sądowa batalia.

ul. Konwiktorska i Fondamińskiego. Na pierwszym planie stadion Polonii ul. Konwiktorska i Fondamińskiego. Na pierwszym planie stadion Polonii Fot. Wojciech Surdziel / AG

Polonia Warszawa

Polonia ma bogatego właściciela, ale jeden z najbrzydszych stadionów w ekstraklasie i nie zmienia tego fakt, że na obiekcie przy ul. Konwiktorskiej podczas Euro 2012 trenować będzie nasza reprezentacja. W związku z tym na pewno wyremontowane będą szatnie, pewnie coś jeszcze, ale nowy stadion tutaj nie stanie, bo w Warszawie nie ma na to pieniędzy. Po mistrzostwach Europy ważniejsze mecze Polonia ma rozgrywać na Stadionie Narodowym.

Jagiellonia Białystok

Większa część nowego stadionu dla 22,5 tys. widzów gotowa miała być już w połowie tego roku, ale jeszcze daleka do tego droga. Opóźnienia w budowie były tak duże, że miasto, które ją finansuje, zerwało umową z polsko-francuskim konsorcjum Eiffage (wartą 156 mln zł) i teraz spotka się z nim w sądzie. Niedawno magistrat zaprosił pięć firm do złożenia ofert na dokończenie budowy stadionu. Według nowych planów, pierwsza część inwestycji ma się zakończyć w 2012 roku, a druga w następnym. Według pierwotnych - cały obiekt miał cieszyć fanów Jagiellonii w połowie 2012 roku.

Stadion miejski w Szczecinie jest przestarzały Stadion miejski w Szczecinie jest przestarzały Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Pogoń Szczecin

Piłkarze Pogoni Szczecin na półmetku rozgrywek prowadzą w pierwszej lidze. Jeśli awansują, to w ekstraklasie dalej grać będą na starym obiekcie im. Floriana Krygiera. Stadion od lat jest stopniowo modernizowany, ale szans, by stał się architektoniczną perełką, nie ma. Nie ma też raczej szans, by w Szczecinie powstał nowy stadion, chociaż co jakiś czas się o nim mówi. Mówił o nim na przykład w pierwszej kampanii wyborczej obecny prezydent miasta Piotr Krzystek. Później jednak z planów budowy nowego obiektu się wycofał. Dał jednak kibicom piłki w Szczecinie nadzieję - sprawa może wrócić w latach 2014-20.

Więcej o:
Komentarze (85)
Nie tylko PGE i Pepsi Arena, ale też Estadio da Gruz i Kurnik. Zobacz najbrzydsze stadiony ekstraklasy [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • Gość: k

  Oceniono 27 razy 9

  ŁKS i Widzew na jeden duży stadion a nie wywalać kase

 • Gość: ...

  Oceniono 18 razy 8

  @Gość: Tradycja

  Dlatego jak byly powolania do woja to brano najlepszych pilkarzy z danych klubow by zamiast armii zasilaly ległą !!!
  ale górnik sie wycwanil i nie dal sie pederastom ze stolicy !! w Warszawie Tylko Polonia !

 • bijelodugme

  Oceniono 16 razy 4

  "W związku z tym na pewno wyremontowane będą szatnie, pewnie coś jeszcze, ale nowy stadion tutaj nie stanie, bo w Warszawie nie ma na to pieniędzy."

  Czy w tym kraju nie ma ważniejszych inwestycji, które mogłyby realizować miasta niż stadiony piłkarskie? Przecież biblioteki są w opłakanym stanie, boiska szkolne itp. itd. To miasta finansują areny dla klubów piłkarskich. Przecież ekstraklasa jest przedsięwzięciem komercyjnym, niech w końcu zaczną kluby budować stadiony z pieniędzy własnych i od sponsorów. Tak się robi w cywilizowanym świecie. Pana Wojciechowskiego nie stać by wybudować nowy stadion? Żenada... Tak samo ITI nie stać było na stadion Legii?

 • Gość: ZabrzePower

  Oceniono 6 razy 4

  @Gość: fan

  Ty k...rwa ci...ulu a po kiego ten wasz Carrefour ?? po to by kury zbieroc ?? Jebać Piasta !! Basta basta basta !!!

  Tak was to boli !!! Gliwice miasto żaboli !!!

 • waldemarkoc2

  Oceniono 3 razy 3

  Cała kasa dla Waltera a warszawski sport umiera!
  patrz.pl/zdjecia/plan-inwestycyjny-warszawy-na-sport-2010-2014

 • jan.wybicki

  Oceniono 3 razy 3

  "Tylko (L)" swoją wypowiedzą potwierdzasz poziom kibiców Legii. Moje wyrazy współczucia.
  Ciesz się, że miasto dopłąca również do pociągów podmiejsckich.

 • jednorazowe

  Oceniono 2 razy 2

  Dla mnie czymś niesamowitym jest fakt, że o 10 minut od Placu Zamkowego, Rynku, warszawskiego ratusza stoi prowizorka. Psim obowiązkiem władz stolicy jest zagospodarowanie tego terenu. Jeśli nie ma funduszy własnych, to miasto powinno prowadzić gorączkowe negocjacje PPP, dogadywać się Wojciechowskim, Borettim, Popiołkiem, wszystkimi, którzy coś tu chcieli robić. OBOWIĄZKIEM władz jest przyjąć koncepcję urbanistyczną, rozpisać konkurs architektoniczny, stworzyć harmonogram działań. Uprzedzam idiotyzmy: stadion jest tu tylko jednym z elementów. Moim zdaniem w pierwszym rzędzie należy stworzyć pierzeję ulicy Konwiktorskiej.

 • polsz

  Oceniono 2 razy 2

  Warszawy nie stać na stadion dla Polonii bo zbudowała stadion dla TVN Legia....

 • Gość: Tradycja

  Oceniono 2 razy 2

  Sprawa Polonii w Warszawie jest wielowątkowa i wielopłaszczyznowa. Począwszy od spraw politycznych na ekonomicznych kończąc.
  Sprawa Wojciechowskiego - składa projekty budowy stadionu które nie są zgodne z miejscowym planem zagospodarowania terenu. Będąc jednocześnie typem aroganckim zniechęca do siebie urzędników i osoby decyzyjne. A z nikim nie chce prowadzić dialogu a tylko pragnie aby go słuchano. Jeżeli większość kibiców piłkarskich jest za Legią (chociaż nie znają swojej historii ) to w ratuszu dodatkowo staną okoniem.
  Wątek polityczny - na trybunach obok Wojciechowskiego siadają różni ludzie na czele z bankrutami politycznymi. Część z nich niestety należy do SLD - Olejniczak próbował w ten sposób zgarnąć elektorat obiecując nowy stadion. A skoro wcześniej rządził Kaczyński a po nim Gronkiewicz to już mamy kolejny powód żeby blokować budowę.
  Wątek historyczny - kto zna Historię Legii to się nią brzydzi - ale 99% na Pepsi Arenie jej nie zna. Piszą sobie 1916 rok - bzdura - klub istnieje od 1945 roku i ma zupełnie inny charakter niż ten przedwojenny. W 1938 roku przedwojenna Legia przestała istnieć. Tamten klub mógł wzbudzać szacunek. Powojenny NIE !!!
  Gen. Bordziłowski i Popławski podpisywali rozkazy mordowania byłych Powstańców i członków AK. To był ich potajemny odwet za porażkę w 1920 roku. przecież obaj byli wtedy żołnierzami Armii Czerwonej i walczyli z żołnierzami Legionowymi. Żeby stłamsić tamten klub powołali CWKS. Kradzież zawodników przez 45 lat - Legia nigdy za to nie poniosła konsekwencji.
  Ten wpis powoduje że mnie Polonistę już będą nienawidzieć, zaraz zwyzywany zostanę od Czarnych Pedałów lub Dysko Polo. A przecież tylko głoszę prawdę. Dlatego ciemna , niedouczona masa woli wpaść w sidła nienawiści a to właśnie jest Legia (hasło jednej z opraw - "Nienawidzimy Wszystkich " . Więc skoro mówi się o nas Polonistach że jesteśmy klubem elitarnym, inteligenckim, z tradycjami to takich ludzi nie może być więcej niż kilkanaście % większośc to niestety motłoch niszczący tramwaje,stadiony itd.
  Wątek UBecki - nie uderza się wprost. Trzeba podburzyć tłum żeby nienawidził. A tłum się nie zastanawia.
  Wątek ekonomiczny - wielopłaszczyznowy. Od handlu narkotykami po interesy grupy ITI . Każdy ma jakiś biznes , sprzedawca szalików i gadżetów nie che żeby rosła mu konkurencja, ITI też nie byłoby zachwycone jakby Warszawa przejrzała na oczy i na Legię sprzedałoby się mniej biletów i myślę że to jest główny wątek. Tępej masie łatwiej sprzedać wszelaki towar.
  A zastanawialiście się nad tym : koszt stadionu 460 mln. powinien się zwrócić po 15 latach. Ale dajmy im 30 lat to rocznie Legia za wynajem powinna płacić 23 mln zł. Płaci bodajże 6 mln czyli tyle ile daje Pepsi rocznie za używanie nazwy. Kto z was nie wszedł by w taki interes ? Najzabawniejsze że za sukces Legii płacą kibice innych klubów którzy płacą podatki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX