Polska - Białoruś w Pucharze Davisa w Łodzi. Kubot, Janowicz, Matkowski, Fyrstenberg. Które miejsca zajmują? Ile zarobili?

Od 14 do 16 września Łódź będzie stolicą polskiego tenisa. W hali przy ul. ks. Skorupki nasza reprezentacja zmierzy się z Białorusią. Stawką jest awans na zaplecze światowej elity, czyli do grupy I Strefy Euroafrykańskiej. Zobacz, kto zagra w Pucharze Davisa w Łodzi
Mariusz Fyrstenberg, Jerzy Janowicz, Marcin Matkowski, Łukasz Kubot Mariusz Fyrstenberg, Jerzy Janowicz, Marcin Matkowski, Łukasz Kubot

Miejsce i program imprezy

Areną pojedynku Polski z Białorusią w Pucharze Davisa będzie hala sportowa przy ul. Skorupki. Każdy mecz będzie mogło obejrzeć 7,5 tys. widzów. Organizatorzy bardzo liczą na kibiców.

W pierwszym meczu, w piątek o godz. 17, Łukasz Kubot zmierzy się z Dmitrijem Żyrmontem. Tego samego dnia na kort wyjdą: łodzianin Jerzy Janowicz i Władimir Ignatiuk. W sobotę o godz. 16 zagrają debliści, natomiast w niedzielę w południe znów zmierzą się debliści, tyle że zamienią się rywalami.

Łukasz Kubot

Najwyżej klasyfikowany obecnie polski tenisista. Do meczu z Białorusią urodzony 30 lat temu w Bolesławcu zawodnik przystąpi z 78. miejsca w rankingu ATP. Najwyżej w karierze Kubot był w kwietniu 2010 roku - na 41. miejscu.

W swojej karierze mierzący 190 cm wzrostu tenisista wygrał dwa turnieje rangi ATP Challenge Tour. W Wielkim Szlemie dwa razy doszedł do czwartej rundy - w 2010 roku w Australian Open i rok później w Wimbledonie.

W dotychczasowej karierze debel zarobił na korcie 2 757 382 dolary (stan na 20 sierpnia 2012)

Bilans w Pucharze Davisa: singiel 19-16, debel 4-0.

Jerzy Janowicz

Łodzianin, rocznik 1990. W rankingu ATP jest na 87. miejscu. W lipcu Janowicz był o pięć pozycji wyżej, co jest jego najlepszym wynikiem w karierze. ?Jeżyk? ma na koncie cztery wygrane turnieje ATP Challenge Tour, z czego trzy w tym roku. Także w tym roku łodzianin dotarł do trzeciej rundy Wimbledonu, po tym, jak przeszedł eliminacje.

Mierzący 202 cm wzrostu Janowicz zarobił do tej pory na korcie 296 012 dolarów.

Bilans w Pucharze Davisa: singiel 10-6, debel 0:0

Mariusz Fyrstenberg

Urodzony w Warszawie tenisista w tym roku skończył 32 lata. W parze z Marcinem Matkowskim Fyrstenberg grał m.in. w finale US Open w 2011 roku oraz półfinale Australian Open pięć lat wcześniej. Obecnie w rankingu deblowym ATP mierzący 193 cm wzrostu zawodnik jest na 7. miejscu. Wyżej w karierze był w sierpniu, o jedną pozycję wyżej.

Dotychczas Fyrstenberg zarobił grając w tenisa 2 277 945 dolarów.

Bilans w Pucharze Davisa: singiel 7-6, debel 17-6

Marcin Matkowski Marcin Matkowski Fot. Dariusz GORAJSKI/ AG

Marcin Matkowski

Jest o rok młodszy od swojego partnera deblowego i o pięć centymetrów niższy. W rankingu deblowym jest na 8. miejscu. Wyżej - na 7. pozycji - był w lipcu.

Matkowski zarobił do tej pory na korcie 2 266 515 dolarów.

Bilans w Pucharze Davisa: singiel 4-1, debel 17-7

Maks Mirnyj i Daniel Nestor Maks Mirnyj i Daniel Nestor Fot. FRANCOIS LENOIR REUTERS

Maks Mirny

Najbardziej utytułowany z białoruskich zawodników. Urodzony w Mińsku tenisista w tym roku skończył 35 lat. W rankingu deblowym ATP jest liderem. W swojej karierze singlowej wygrał jeden turniej ATP i aż 45 deblowych, z czego cztery w tym roku. W grze podwójnej dwa razy zwyciężył w US Open i cztery razy w Roland Garros.

Mirny osiągnął wielki sukces także podczas ostatnich igrzysk w Londynie. W mikście, w parze z Wiktorią Azarenką, zdobył złoty medal.

Podczas swojej kariery Białorusin zarobił na korcie 10 238 085 dolarów.

Bilans w Pucharze Davisa: singiel 24-18, debel 29-12

Oprócz niego rywalami Polaków będą Władimir Ignatiuk (209 ATP), Dmitrij Żyrmont (310) oraz Aleksander Bury (637).

Na zdjęciu Mirny (z lewej) z Kanadyjczykiem Danielem Nestorem po zwycięstwie w Roland Garros w tym roku.