Rok Skry Bełchatów, najlepszej siatkarskiej drużyny w Polsce. Siódmy tytuł i "złote" rozczarowanie

To był kolejny rok dominacji PGE Skry Bełchatów w polskiej siatkówce. W kraju PGE Skra wygrała wszystko, co było do zdobycia - siódmy raz została mistrzem Polski, a po raz piąty sięgnęła po Puchar Polski. Do pełni szczęścia zabrakło tylko awansu do finału Ligi Mistrzów. Był on bardzo blisko...

Styczeń: Bliżej Trentino i puchar nr 5

W meczu na szczycie Ligi Mistrzów Trentino Volley zrewanżowało się PGE Skrze za porażkę w Łodzi 0:3, wygrywając we własnej hali 3:1. Ale to najlepsza polska drużyna zajęła pierwsze miejsce w grupie. Losowanie fazy pucharowej nie było jednak szczęśliwe, bo PGE Skra trafiła na zawsze niewygodnego rywala, jakim był belgijski Knack Randstad Roeselare i Zenit Kazań. Szefowie klubu ogłosili jednak, że spotkania o awans do Final Four rozegrają już nie w Atlas Arenie, ale starej hali MOSiR.
Bełchatowianie wkrótce poprawili sobie humory zdobywając po raz piąty Puchar Polski. W turnieju finałowym pokonali kolejno Resovię i Zaksę Kędzierzyn-Koźle.

Luty: Siatkarskie rzuty karne w łódzkiej hali

Pierwszą rundę fazy pucharowej Ligi Mistrzów PGE Skra zaczęła źle, bo od porażki w Roeselare. By awansować, musiała wygrać w Łodzi cztery sety. Wicemistrz Belgii został rozbity 3:0, a o awansie do kolejnej fazy miał zdecydować ?złoty set?, który zawodnicy nazwali siatkarskimi rzutami karnymi. Lepsi okazali się w nim mistrzowie Polski, m.in. dlatego, że mieli w składzie Mariusza Wlazłego, który ?ma inny układ nerwowy niż większość sportowców?. W tie-braku zdobył sześć punktów. - Tydzień temu cała Polska narzekała na naszą ligę, a teraz wszystkie drużyny awansowały w pucharach - podkreślał szczęśliwy Jacek Nawrocki, który nie zgodził się zostawić bełchatowskiej drużyny dla reprezentacji Polski. A łączeniu funkcji sprzeciwił się PZPS.

Marzec: Wojna polsko-ruska i rekord Polski

Walka o Final Four  Ligi Mistrzów zaczęła się dla bełchatowian nie najlepiej. Po pasjonującym meczu PGE Skra przegrała w Łodzi z Zenitem Kazań 2:3. To nie był koniec strat, bo palec u nogi złamał rozgrywający Miguel Falasca. Jego występ w rewanżu stanął pod znakiem zapytania. Szanse mistrzów Polski mocno spadły, bo dotychczas nigdy nie odnieśli zwycięstwa w Rosji. - We Friedrichshafen też dostawaliśmy lanie, ale się przełamaliśmy - podkreślali siatkarze z Bełchatowa. Gdyby w europejskiej siatkówce obowiązywały normalne zasady, po raz trzeci zabraliby w finale Ligi Mistrzów. Pokonali bowiem najbogatszy siatkarski klub na świecie 3:1, ale w ?złotym secie? ulegli 1:15. W PlusLidze ustanowili jednak rekord kolejnych zwycięstw - 24.

PGE Skra Bełchatów mistrzem Polski PGE Skra Bełchatów mistrzem Polski Fot. Michal Grocholski / Agencja

Kwiecień: Siódma korona dla Bełchatowa

Po raz siódmy PGE Skra awansowała do finału mistrzostw Polski i udowodniła, ze jest najlepsza. Rywalizacja o złoto z Zaksą Kędzierzyn-Koźle zaczęła się sensacyjnie, od porażki u siebie 2:3. - Trener powiedział, że jeśli będziemy liczyć na historię, ona kopnie nas w tyłek. Musimy jej pomóc - mówił Bartosz Kurek. W trzech kolejnych spotkaniach była już zdecydowanie lepsza. - Podrażniliśmy lwa. Zdenerwowany jest nie do powstrzymania - przyznał Paweł Zagumny, kapitan Zaksy. W trwającym 172 dni sezonie siatkarze PGE Skry Bełchatów rozegrali 53 mecze w PlusLidze, Lidze Mistrzów, Pucharze Polski i klubowych mistrzostwach świata. Przegrali tylko siedem, trzy z nich w lidze.

Stephane Antiga Stephane Antiga Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Maj: PGE Skra straciła wielką gwiazdę

Po czterech latach z Bełchatowa odchodzi Stephane Antiga. Z Francuzem w składzie PGE czterokrotnie wygrywała PlusLigę, dwa razy wywalczyła Puchar Polski, w 2008 i 2010 roku była trzecia w Lidze Mistrzów, a w dwóch ostatnich latach została klubowym wicemistrzem świata. Odszedł też czeski atakujący Jakub Novotny. Nie udało się sprowadzić Murilo Endresa, choć było blisko. Kontrakt podpisał za to holenderski środkowy Wytze Kooistra, gwiazda włoskiej Serii A.

Aleksandar Atanasijević Aleksandar Atanasijević Fot. Radosław Jo´z´wiak / Agencja Gazeta

Czerwiec: Serbskie wzmocnienia

Drugim nowym siatkarzem, który podpisał kontrakt z PGE Skrą był Konstantin Cupković, ostatnio grający w Romie. 24-Serb był w szerokiej kadrze swojego kraju na LIgę Światową. Później przyszedł jeszcze jego rodak Aleksandar Atanasijević (na zdjęciu) - rewelacyjny 20-latek, najlepiej punktujący zawodnik mistrzostw świata juniorów. Po kilku latach wrócił do PGE Skry Robert Milczarek.

Lipiec: Kto mógłby wzmocnić PGE Skrę?

- Przy poziomie naszej drużyny wzmocnieniem byłoby tylko kilku graczy na świecie. A oni albo mają ważne kontrakty, albo lepsze finansowo propozycje - mówił Konrad Piechocki, prezes PGE Skry. - U nas największym sukcesem jest utrzymanie trzonu drużyny. Nie ubył nikt z podstawowej szóstki, która tak dobrze spisywała się w poprzednim sezonie. A przecież zdecydowana większość naszych graczy to młodzi ludzie. Wszyscy cały czas mogą się jeszcze rozwijać.
W losowaniu Ligi Mistrzów zespół z Bełchatowa trafił na Tours VB, ACH Volley Lubljana i Budvanską Rivijerę.

Bartosz Kurek w meczu z USA Bartosz Kurek w meczu z USA Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Sierpień: Przygotowania z gwiazdami

PGE Skra rozpoczyna przygotowania do nowego sezonu. Po raz pierwszy od dawna treningi w klubie wznowili Mariusz Wlazły, Michał Winiarski i Daniel Pliński. Wszyscy trzej zrezygnowali z występów w reprezentacji w Lidze Światowej. Bez nich Polska zajęła trzecie miejsce, a Bartosz Kurek został najskuteczniejszym graczem finałów.

Wrzesień: Nowy kontrakt trenera

Jacek Nawrocki przedłużył na dwa lata umowę z PGE Skrą. - Najważniejsze, że Jacek ma już za sobą problemy ze zdrowiem - podkreślał prezes Konrad Piechocki. Latem szkoleniowiec miał bowiem poważne kłopoty z krążeniem i wylądował w szpitalu.
Pięciu siatkarzy z Bełchatowa wystąpiło w mistrzostwach Europy. Bartosz Kurek, Marcin Możdżonek, Paweł Zatorski i Karol Kłos wrócili do Polski z brązowymi medalami, zaś Aleksandar Atanasijević - ze złotym.

Mariusz Wlazły z PGE Skry Bełchatów Mariusz Wlazły z PGE Skry Bełchatów Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Październik: Pechowy początek i list Wlazłego

PGE Skra zaczęła sezon ligowy od zwycięstwa 3:1 z Lotosem Treflem Sopot, ale później przegrała 0:3 z Zaksą Kędzierzyn-Koźle i i 2:3 z Resovią. Wcześniej coś takiego zdarzyło się jej w polskiej lidze pięć lat temu. Miała też pecha, bo przed tymi spotkaniami palec złamał Michał Winiarski. - To jest życie. Raz się jest na górze, raz na dole. Taka jest kolej rzeczy - komentował Mariusz Wlazły. Później opublikował słynny list, w którym ogłosił, dlaczego nie gra w kadrze.
W Lidze Mistrzów bełchatowianie pokonali Budvanską Rivijerę 3:0 i Tours VB 3:1.

Bartosz Kurek Bartosz Kurek Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Listopad: Problemy Bartosza Kurka

PGE Skra skończyła pierwszą część rozgrywek (przed przerwą na Puchar Świata) wyjazdową wygraną 3:1 z Jastrzębskim Węglem. Więcej mówiło się jednak o kontuzji Kurka, który miał kłopoty z kręgosłupem. Pojechał jednak na do Japonii razem z Michałem Winiarskim, Marcinem Możdżonkiem, Pawłem Zatorskim i Aleksandarem Atanasijeviciem.

Kibice PGE Skry Kibice PGE Skry Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Grudzień: Powrót bełchatowskich olimpijczyków

Reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce w Pucharze Świata i zapewniła sobie występ w igrzyskach olimpijskich w Londynie. Kluczowymi zawodnikami byli bełchatowianie: Michał Winiarskim, Bartosz Kurek i Marcin Możdżonek. Ten ostatni został najlepszym blokującym turnieju. Da zwycięstwa nad ACH Volley Lubljana zapewniły PGE Skrze awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Mecz w Łodzi obejrzał komplet kibiców.